Akdeniz diyeti ile uyumlu ağırlık kaybı müdahalesinin oksidatif stres, inflamatuvar belirteçler ve telomer uzunluğuna etkisi
The effects of weight loss intervention consistent with a Mediterranean diet on oxidative stress, inflammatory markers and telomere length
- Tez No: 854333
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma Akdeniz diyeti ile uyumlu ağırlık kaybı müdahalesinin oksidatif stres, inflamatuvar belirteçler ve telomer uzunluğuna etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 20-50 yaş arası değişen 43 kadın birey katılmıştır. Bu bireyler BKİ sınıflamasına göre hafif şişman(n:14), obez (n:14) ve kontrol grubu (n:15) olmak üzere 3 grupta yürütülmüştür. Hafif şişman ve obez bireylere 8 hafta boyunca Akdeniz diyeti ile uyumlu enerji kısıtlı bir diyet uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve besin tüketimleri çalışmanın başında ve sonunda değerlendirilmiştir. Hafif şişman bireyler ortalama %5.8; obez bireyler ortalama %3.5 vücut ağırlığı kaybetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effect of energy restricted Mediterranean diet weight loss intervention on oxidative stress, inflammatory markers and telomere length. The study included 43 female subjects ranging in age from 20 to 50. These people were divided into three groups based on their BMI: overweight (n:14), obese (n:14), and control (n:15). Energy restricted Mediterranean diet was applied to overweight and obese subjects for 8 weeks. Anthropometric measurements, biochemical parameters and food consumption records of the subjects were evaluated at the beginning and end of the study. Overweight individuals lost 5.8% body weight, obese individuals lost 3.5% body weight.