Development and validation of a novel physical neck for crash test dummies
Çarpışma test mankenleri için özgün bir fiziksel boyun modeli geliştirilmesi ve doğrulanması
  1. Tez No: 854356
  2. Yazar: ULAŞ GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER, DOÇ. DR. VOLKAN ESAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Çarpışma testlerinde insanların yaralanma ve incinme olasılıklarının ölçülebilmesi için çarpışma test mankenleri kullanılmaktadır. Hibrit III serisi mankenler sert bir boyuna sahip oldukları için“whiplash”(kamçı) incinmesi adı verilen boyun yumuşak doku incinmelerinin değerlendirmesine uygun değildirler. Bu durum önden çarpışmalarda oluşan whiplash incinmesinin incelenebilmesi için daha insansı bir boyuna ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında orjinal fiziki bir boyun modeli geliştirilmiştir. İnsan boynu omurlar, omurlararası diskler, yumuşak dokular ve kaslardan oluşan karmaşık bir sistemdir. İnsan boynunu oluşturan her elemanın karmaşık geometrisi detaylı olarak modellenmiştir. Her eleman için uygun malzeme seçimi yapılmıştır. Fiziki boyun modeli üretilmiştir. Üretilen fiziki boyun üzerinde sarkaç testleri yapılarak modelin ön doğrulaması yapılmıştır. Fiziki modüler boyun modeli Hibrid III 50 persentil çarpışma test mankeninin mevcut boynunun yerine takılmıştır. Hasarsız kızaklı çarpışma testleri gerçekleştirilerek üretilen orjinal boynun performansı literatürede yer alan kadavra verileri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Geliştirilen fiziki boyun prototipi kadavra verileri ile iyi bir uyum sağlanarak doğrulanmıştır. Orjinal fiziki boyun her yönden gerçekleşen çarpışmalarda kullanılabilir olup özellikle önden çarpışmalarda oluşan whiplash incinmelerinin incelenmesine de uygundur. Bu sebeple, bu çalışmada geliştirilen ve US11386810B2 numarası ile Amerika patenti almış olan fiziki boynun orjinal olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Crash test dummies are used to measure human injury potential in crash tests. Hybrid III family dummies are not suitable for frontal whiplash injury evaluation since they have stiff necks. This fact warrants a more biofidelic neck for the evaluation of frontal whiplash injuries. In this thesis study, a novel physical neck for crash test dummies has been developed. This physical neck is suitable in the evaluation of whiplash injuries. Human neck is a complex system embodying vertebrae, intervertebral discs, ligaments, and muscles. Complex geometry of each component of the neck has been biofidelically modelled in detail. Suitable materials are chosen for all of the components. The physical neck prototype is manufactured. The manufactured physical neck has been pre-validated by performing the pendulum tests. The physical modular neck is assembled to a Hybrid III 50 percentile crash test dummy, replacing its original neck. Performance of the novel physical neck has been experimentally observed through performing sled tests and comparing its behavior with the available cadaver data. The developed physical neck prototype has been validated and good agreement has been achieved. The novel physical neck can be used omnidirectionally in the evaluation of whiplash injuries with particular emphasis on frontal impact. Therefore, in this study, the developed physical neck is claimed to be novel and original, which has already been granted US patent with number US11386810B2.