Kablosuz duyarga ağlarda azami veri güvenliğini sağlamak için mimari tasarım
Design of novel architecture in wireless sensor networks in order to gain optimum data security
  1. Tez No: 304658
  2. Yazar: OĞUZ ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK, YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin gelişimi ile elektronik aygıtların kapasiteleri artmış ve beraberinde fiziksel boyutları küçülmüştür. Bu gelişmelerin paralelinde kablosuz algılayıcıların kullanımı yaygınlaşarak, birçok uygulama alanında faydalanılmaya başlanmıştır. Bu alanlar genel olarak askeri uygulamalar, çevresel bilgilerin izlenmesi, sağlık, ev uygulamaları, endüstriyel uygulamalar başlıkları altında toplanabilmektedir. Bu yaygın kullanım alanlarına rağmen, düşük işlem hızları, sınırlı enerji kapasiteleri, değişken ağ topolojileri ve artan güvenlik ihtiyaçları kablosuz duyargaların kullanımında karşılaşılan başlıca sorunları oluşturmaktadır.Bu tez çalışmasında kablosuz algılayıcı ağların güvenlik ihtiyaçları göz önüne alınarak, değişken anahtarlı bir doğrulama algoritması ile güvenli bir mimari geliştirilmiştir. Bu amaç ile Anahtar dağıtım mekanizması, düğüm tanımlama mekanizması, mesaj kimliğinin doğrulanması protokolü, doğrulama mekanizması, duyarlılık mekanizması ve çoklu yönlendirme mekanizması geliştirilmiş, geliştirilen mimarinin çalışabilirliği değişik düğüm sayıları, algılayıcı yerleşim biçimleri (ızgara, rastgele), farklı iletim ortamları (normal, ideal) ve pil ömürlerinde test edilmiştir. Alınan sonuçlara göre geliştirilen çalışmanın başarım ölçütleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological development, while capacities of electronic devices increase, their physical dimensions get smaller. In parallel to these developments, the use of wireless sensor networks become more essential and they are started to be used in various areas. These areas can generally be summarized under the headings of military applications, monitoring of environmental information, health, domestic applications, and industrial applications. Despite these wide ranges of usage, main problems occur because of having low processing speed and limited energy capacities as well as variable network topologies and increasing security needs.In this thesis, a novel architecture is developed with hash function algorithm by taking security needs of wireless sensor networks into consideration. Thus, key distribution mechanism, node identification mechanism, message identity validation protocol, validation mechanism, sensitivity mechanism and multiple routing mechanism are developed and designed architecture has been tested in terms of changing node quantity, deployment of node (grid and random), different transmission platforms (normal and ideal) and battery life. Performance criteria of the study is outlined according to the obtained results