İnflamatuvar bağırsak hastalığında RNF186 gen varyantı ve zonulin düzeyinin incelenmesi
Investigation of RNF186 gene variant and zonulin level in inflammatory bowel disease
- Tez No: 854362
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBH), Crohn hastalığı (CD) ve ülseratif kolit (UC) ile temsil edilen bağırsak mukozasının iltihaplanması ve ülserasyonu ile karakterize gastrointestinal sistemin kronik inflamatuvar bozukluğudur. IBH etiyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlerin rolleri vardır. RNF186, RING finger (RNF) protein ailesinin bir üyesidir. Genom boyutunda ilişkilendirme çalışmaları (GWAS), RNF186'nın UC duyarlılığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca RNF186'nın kolonik epitel dokuda endoplazmik retikulum (ER) stresini kontrol ederek bağırsak homeostazını koruduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı RNF186 rs3806308 varyantı ile IBH arasındaki ilişkinin araştırılmasının yanı sıra zonulin düzeylerinin IBH ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesidir.Ek olarak, çalışma IBH hastalarında ve kontrollerde zonulin düzeylerinin analizini içerecektir. Ayrıca klinik parametreler ile RNF186 ve zonulin düzeylerinin ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. RNF186 varyantı, zonulin düzeyleri ve IBH arasındaki ilişkiyi belirlemek için istatistiksel analiz kullanılmıştır. Çalışmaya inflamatuvar bağırsak hastalığı olan 99 hasta ve 78 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. RNF186 gen polimorfizmini saptamak için Real-time PCR yöntemi kullanılmıştır.Gruplar arasında RNF186 genotip ve allel dağılımları açısından bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Her iki hasta grubu arasında ise inflamatuvar parametre düzeyleri ve RNF186 genotip ve allel dağılımları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak yapılan bu tez çalışması ilgili gen polimorfizmi ve serum zonulin düzeyinin değerlendirilmesi açısından ülkemizde yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic inflammatory disorder of the gastrointestinal tract characterized by inflammation and ulceration of the intestinal mucosa, represented by Crohn's disease (CD) and ulcerative colitis (UC). Both genetic and environmental factors have roles in the etiology of IBD. RNF186 is a member of the RING finger (RNF) protein family. Genome-wide association studies (GWAS) have shown that RNF186 is associated with UC susceptibility. Additionally, RNF186 has been shown to maintain intestinal homeostasis by controlling endoplasmic reticulum (ER) stress in colonic epithelial tissue. The aim of this study is to investigate the relationship between the RNF186 rs3806308 variant and IBD, as well as to determine whether zonulin levels are associated with IBD. Additionally, the study will include analysis of zonulin levels in IBD patients and controls. Additionally, it was aimed to correlate RNF186 and zonulin levels with clinical parameters. Statistical analysis was used to determine the relationship between the RNF186 variant, zonulin levels, and IBD. 99 patients with inflammatory bowel disease and 78 healthy controls were included in the study. Real-time PCR method was used to detect RNF186 gene polymorphism. No difference was found between the groups in terms of RNF186 genotype and allele distributions (p>0.05). No significant difference was detected between the two patient groups in terms of inflammatory parameter levels and RNF186 genotype and allele distributions. As a result, the studies carried out are the first studies conducted in our country in terms of the evaluation of the relevant gene polymorphism and serum zonulin level.