İnflamatuvar bağırsak hastalığında kemik kaybına yol açan prediktif faktörler
Predictive factors causing bone loss in inflammatory bowel disease
- Tez No: 569072
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İBH, gastrointestinal kanalın kronik tekrarlayıcı inflamatuvar patolojileri olup intestinal tutulumun yanı sıra ekstra-intestinal manifestasyonlarla da seyreden sistemik hastalıklardır. Ekstra-intestinal ya da komplikasyon olarak adlandırılan bulgular kimi zaman ilk bulgu ya da şikayet olurken kimi zaman da altta yatan intestinal bozukluktan daha ciddi oranda morbiditeye neden olurlar. İBH'da ki sorunlardan biri de kemik mineral hastalıkları olan osteoporoz ve osteomalazidir. Osteoporoz daha sık olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı İBH'da kemik kaybına yol açan prediktif faktörleri ve İBH'da osteoporoz sıklığını ortaya koymaktır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalında Ocak 2014-Aralık 2018 tarihleri arasında takip edilen inflamatuvar bağırsak hastalığı olan olgulardan herhangi bir döneminde kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılmış 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya dahil etme kriterlerini karşılayan (18 yaşından büyük olmak, belirtilen tarihler arasında kemik mineral yoğunluğunun ölçülmüş olması ve inflamatuar bağırsak hastalığı tanısının olması) tüm hastaların verileri analizlerle çalışmaya alındı. KMY ölçümünde DEXA yöntemi WHO ve ECCO önerilerine göre değerlendirilerek normal, osteopeni, osteoporoz olarak 3 bağımlı değişken grubu oluşturuldu. İBH alt grubu olan ÜK ve CH olma durumu, yaşı, hastanın cinsiyeti, aktif sigara tüketimi olup olmadığı, hastanın azalmış fiziksel aktivitesinin olup olmadığı, hastalık aktivasyon skoru, kortikosteroid (mg) uygulanma süresi(ay) ve dozu (mg), akut faz reaktan seviyeleri ESH (mm/saat), CRP (mg/dl) bağımsız değişkenler olarak çalışmaya alındı. Araştırmada veri girişi ve değerlendirme“Statistics Package for Social Sciences”(SPSS 20.0) İstatistiksel Bilgisayar Paket Programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizlerde grupların karşılaştırılması ki kare-man whitney u ve krusker walls testleri ile çoklu karşılaştırma lojistik regresyon analizi ile yapılmıştır. Analizlerden elde edilen p değeri 0.05'ten küçük olduğundan istatiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya katılanların 27'si (%27,8) erkek, 70'i (%72,2) kadın cinsiyettedir. Çalışmaya alınan hastaların inflamatuar bağırsak hastalığı grubuna göre değerlendirildiğinde ülseratif kolit tanısı almış vaka sayısının 63 (%64.9), Crohn Hastalığı tanısı almış vaka sayısının 34 (%35.1) olduğu görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen 97 hastanın DEXA sonuçlarına göre KMY normal olanların sayısının 13 (%13.4)-osteopeni olanların 44 (%45.4)-osteoporoz olanların 40 (%41.2) olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda ülseratif kolit ve crohn hastalarında normal kemik yoğunluğu, osteopeni ve osteoporoz olma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Cinsiyete göre normal kemik yoğunluğu, osteopeni ve osteoporoz olma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Hastaların DEXA sonucu osteoporoz olması ile inflamatuvar hastalığın aktivasyon derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). DEXA sonucu osteoporoz hastalığı olan katılımcılarda DEXA sonucu normal olanlara göre sedimentasyon değeri (p=0.011), crp düzeyi (p=0.026) istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease is a chronic recurrent inflammatory pathology of the gastrointestinal tract, which is associated with intestinal involvement and extraintestinal manifestations. Extra-intestinal findings (also called complication) may sometimes be the first sign or complaint, but sometimes cause more severe morbidity than the underlying intestinal disorder. One of the problems in inflammatory bowel disease is bone mineral disease, osteoporosis and osteomalacia. Osteoporosis is more common than osteomalacia. The aim of this study was to determine the predictive factors leading to bone loss in inflammatory bowel disease and the prevalence of osteoporosis in inflammatory bowel disease. A total of 97 patients who had bone mineral density measurement at any time were included in the study, January 2014 to December 2018, Akdeniz University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine-Gastroenterology. The data of all patients who met the inclusion criteria (age 18, measured bone mineral density and diagnosed as inflammatory bowel disease) were included in the study. In the measurement of bone mineral density, DEXA method was evaluated according to WHO and ECCO recommendations and 3 dependent variable groups were formed as normal, osteopenia and osteoporosis. Inflammatory bowel disease subgroup of ulcerative colitis and crohn's disease status, age, patient's gender, whether active smoking consumption, patient's decreased physical activity, disease activation score, duration of corticosteroid (mg) and dose (mg), acute phase reactant ESR (mm / hr), CRP (mg / dl) were studied as independent variables. In the study, data entry and evaluation was done by using Statistical Computer Package Program (SPSS 20.0). The comparison of the groups in the structured analyzes compare with the chi square, the man whitney u and the krusker walls. P value obtained from the analyzes was considered as statistically significant since it was less than 0.05. 27 (27.8%) of the patients were male and 70 (72.2%) were female. When the patients included in the study were evaluated according to the Inflammatory Bowel Disease group, the number of cases diagnosed as ulcerative colitis was 63 (64.9%) and the number of cases diagnosed as Crohn's disease was 34 (35.1%). According to DEXA results of 97 patients included in the study, 13 (13.4%) patients with normal bone mineral density and 44 (45.4%) with osteopenia and 40 (41.2%) with osteoporosis were determined. In our study, no statistically significant difference was found between ulcerative colitis and crohn's disease in terms of normal bone density, osteopenia and osteoporosis (p> 0.05). According to gender, there was no statistically significant difference according to normal bone density, osteopenia and osteoporosis (p> 0.05). A statistically significant relationship was found between osteoporosis and the degree of activation of inflammatory disease (p 0.05). According to the DEXA results, the sedimentation value (p = 0.011) and the crp level (p = 0.026) were found to be significantly higher in patients with osteoporosis than those with normal DEXA.