Anaerkil toplum düzeni ve seramik sanatına yansımaları
Matriarchal social order and it's reflections on ceramic art
- Tez No: 854388
- Danışmanlar: PROF. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Anaerkillik merkezinde incelenen tez raporunda kadın ve anne kavramları üzerinden seramik sanatına ilişkin inceleme ve araştırmalar yer almaktadır. Anadolu'da anaerkil yaşam tarzı ve ana tanrıça kültü, kadınlığı, özellikle de anneliği içermektedir. Ana tanrıça figürinleri kadınsı temel niteliklerin taşıyıcı sembolü olarak bilinmektedir. Birinci bölümde nitel araştırma yöntemi kullanılarak ilk çağdaki sosyal sistemin incelenmesi ve ritüel sembollerin benzerlikleriyle birlikte açıklanması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'deki akademik-çağdaş kadın sanatçıların erkek iktidar ilişkileri ve normlarını inceleyen örnek çalışmaları ile uluslararası sanatçıların çağdaş sanat eserlerinde kadın temasını ve kadınsı özelliklerin işlenişini içeren eserleri yer almaktadır. Tez raporunun tamamında 8 sanatçının, tez konusu bağlamında, geçmişten günümüze çeşitli eserleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde kişisel çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis report examined at the matriarchy center includes examinations and research on ceramic art based on the concepts of woman and mother. In Anatolia, the matriarchal lifestyle and the Mother Goddess cult include femininity, especially motherhood. Mother goddess figurines are known as the carrier symbol of feminine basic qualities. Using the qualitative research method, the first chapter focused on examining the social system in ancient times and explaining the ritual symbols associated with their similarities. The second part includes exemplary works of academic-contemporary female artists in Turkey, examining male power relations and norms, and the works of international artists that include the theme of women and the treatment of feminine characteristics in contemporary works of art. In the entire thesis report, there are various works of 8 artists from past to present in the context of the thesis topic. In the third section, personal studies are included.