Overoktemize sıçanlarda iskemi/reperfüzyon'a bağlı olarak gelişen kardiyak hasarda D vitamininin koruyucu etkisi
Protective effect of vitamin D on cardiac damage due to ischemia/reperfusion in ovariectomized rats
- Tez No: 854394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KIZILER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Physiology, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Menopoza geçiş dönemi ve menopoz döneminde östrojen düzeyindeki azalmayla kardiyovasküler hastalık riski artmaktadır. Menopoz dönemindeki bireylere hormon replasmanın yanı sıra ek olarak D vitamini takviyesi de osteoporozu önlemek için verilmektedir. D vitamininin kardiyak hasar üzerinde koruyucu etkilerinin olduğu saptanmıştır fakat östrojen hormonu yokluğunda iskemi / reperfüzyona bağlı gelişen akut kardiyak hasarın önlenmesi veya hafifletilmesi üzerindeki etkileri araştırılmamıştır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi deney hayvanları laboratuvarında yaptığımız çalışmamızda, overektomize sıçanlarda iskemi / reperfüzyona bağlı olarak gelişen kardiyak hasarda D vitamininin potansiyel koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 24 adet Spraque Dawley cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Deney grupları; kontrol grubu, D vitamini grubu, overektomi grup ve overektomi + D vitamini grubu olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Deney gruplarında iskemi / reperfüzyon protokolü ve 1000 IU/hafta subkutan D vitamini uygulaması yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre, Serum Troponin T düzeyleri açısından, kontrol-overektomize grup arasında p değeri 0,005, D vitamini-D vitamini + Overektomize grup arasında p=0,021 ve Overektomize-D vitamini + Overektomize grup arasında p=0,000 olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde, serum MDA düzeyleri açısından, kontrol-overektomize grup arasında p=0,021, D vitamini-overektomize grup arasında p=0,003 ve Overektomize-D vitamini + Overektomize grup arasında p=0,02 olarak bulunmuştur. Çalışmanın genel sonuçları, D vitamini takviyesinin serum Troponin T ve MDA düzeylerini düzenleme potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir, bu da kardiyak hasara karşı koruyucu veya olası hasarlara karşı azaltıcı bir etki gösterebileceği anlamına gelir. Ayrıca, overektomi sonrası ortaya çıkabilecek kalp damar hastalık riskini azaltma potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. Ancak, bu bulguların daha geniş kapsamlı klinik çalışmalarla desteklenmesi ve mekanizmanın daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The transition period to menopause and the menopausal period are associated with a decrease in estrogen levels, leading to an increased risk of cardiovascular diseases. In addition to hormone replacement, D vitamin supplements are given to individuals in the menopause period to prevent osteoporosis. While the protective effects of D vitamin on cardiac damage have been observed, its impact on preventing or mitigating ischemia/reperfusion-induced acute cardiac injury in the absence of estrogen hormone has not been investigated. In our study conducted at the Tekirdağ Namık Kemal University laboratory for experimental animals, we aimed to explore the potential protective effect of D vitamin on ischemia/reperfusion-induced cardiac damage in ovariectomized rats. A total of 24 female Sprague Dawley rats were used in our study, divided into four groups: control group, D vitamin group, ovariectomy group, and ovariectomy + D vitamin group. Ischemia/reperfusion protocol and subcutaneous D vitamin administration at a dose of 1000 IU/week were implemented in the experimental groups. According to the findings of our study, concerning Serum Troponin T levels, the p-value between the control and ovariectomy group was 0.005, between the D vitamin and D vitamin + Ovariectomy group was p=0.021, and between the Ovariectomy and D vitamin + Ovariectomy group was p=0.000. Similarly, for serum MDA levels, the p-value between the control and ovariectomy group was p=0.021, between the D vitamin and ovariectomy group was p=0.003, and between the Ovariectomy and D vitamin + Ovariectomy group was p=0.02. The overall findings of the study indicate that D vitamin supplementation may have the potential to regulate serum Troponin T and MDA levels, implying a protective or mitigating effect against cardiac damage. Additionally, it appears to possess the potential to reduce the risk of cardiovascular diseases that may arise after ovariectomy. However, these findings need further support through more extensive clinical studies, and a more detailed understanding of the mechanism is required.