Akut gastroenterit enfeksiyonu ile başvuran çocuk hastalarda intravenöz ondansetron uygulanması sonrası elektrokardiyogramda Qtc aralığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of intravenous ondancetron on Qtc interval on electrocardiogram after application of intravenous ondancetron in child patients presenting with acute gastroenteritis infection
- Tez No: 854456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN SEYHAN ÇOBANOĞLU SAF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve amaç: Akut gastroenterit enfeksiyonlu (AGE) çocuklarda görülen bulantı ve kusma semptomları, çocuk acil servise başvuruların önemli bir kısmını oluşturur. Çocuklarda bulantı ve kusma kontrolü AGE tedavisinde çok önemlidir. Oral alımda azalmanın ve bulantının eşlik ettiği durumlarda; kusmanın önlenmesinde çoğunlukla intravenöz yoldan antiemetik tedavisi verilmesi tercih edilmektedir. Ondansetron, bu antiemetiklerin başında yer alır ve 5-hidroksitriptamin tip 3'ün bir antagonistidir.Pediatrik kullanım dozu 0.15mg/kg/doz'dur.Etki mekanizması nedeniyle QT uzamasına neden olabilir. Çalışmamızda, çocuk acil servise bulantı ve kusma şikayeti ile başvuran akut gastroenterit tanılı 6 ay – 18 yaş arası çocuklarda 0.15 mg/kg/doz intravenöz ondansetron uygulamasından önce ve ilaç verildikten 1 saat sonra EKG (elektrokardiogram) çekilerek Qtc değerindeki uzama olup olmayacağı ve bunun oluşturabileceği klinik semptomları araştırmak amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışmamız prospektif bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmamızda, 6 ay– 18 yaş arası akut gastroenterit ile başvuran oral alımı olmayan, dehidratasyonu hafif - orta ( %1-8) derecede olan intravenöz ondansetron uygulanan 85 hasta alındı. Her hastaya intravenöz ondansetron uygulanması öncesi ve 60.dakikasında 12 derivasyonlu EKG çekildi. Bu çalışmada ondansetron verilen çocuk hastalarda Qtc uzama süresini ve oluşturacağı aritmi insidansını saptayabilmek amaçlanmıştır. Ayrıca Qtc uzamasının yaş, cinsiyet, dehidratasyon derecesi, uygulanan ondansetron dozu, vücut ağırlığına göre değişim parametreleri kaydedilmiştir. Sonuçlar: Çalışmamızda hem Bazzet hem de Frederica yöntemiyle hesaplanan Qtc değerinde ilaç öncesi ve ilaçtan 1 saat sonra çekilen ekg de anlamlı fark görülmüştür.Bu değer 20 ms önemli ve 30 ms olası endişe verici Qtc uzaması olarak kalmış, 60 ms yi aşan kesin bir Qtc uzaması görülmemiştir. Hiçbir hastada 0.44 msyi geçen bir Qtc değeri hesaplanmamıştır. Qtc uzamasının yaş, cinsiyet, dehidratasyon derecesi, uygulanan ondansetron dozu, vücut ağırlığına göre değişim parametlerine göre anlamlı uzama farkı olmadığı görülmüştür. Çıkarımlar: İntravenöz ondansetron uygulanması öncesi ve uyguladıktan 1 saat sonra çekilen ekglerde Bazzet ve Frederica yöntemiyle hesaplanan Qtc değerlerinde anlamlı uzama görülmemiştir.Ondansetronun çocuk hastalarda güvenle kullanılabilecek bir antiemetik olması açısından yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Nausea and vomiting symptoms seen in children with acute gastroenteritis infection (AGE) constitute a significant portion of admissions to the pediatric emergency department. Control of nausea and vomiting in children is very important in the treatment of acute gastroenteritis. In order to prevent vomiting, it is generally preferred to give antiemetic treatment intravenously due to the decrease in oral intake. Ondansetron is one of the leading antiemetics. It is an antagonist of 5-hydroxytryptamine type 3 but may cause QT prolongation due to its mechanism of action.The pediatric dosage is 0,15mg/kg/dose. In our study, we aimed to investigate whether there would be a prolongation in the Qtc value. This was measured by performing an ECG before and 1 hour after the administration of 0.15 mg/kg/dose intravenous onasetron in children between the ages of 6 months and 18 years with a diagnosis of acute gastroenteritis who presented to the pediatric emergency department with complaints of nausea and vomiting. Material and Method: Our study was designed as a prospective study. In our study, 85 patients aged between 6 months and 18 years who presented with acute gastroenteritis, which had no oral intake, and had mild to moderate dehydration (1-8%) and were administered intravenous onasetron were included. A 12-lead ECG was taken for each patient before and 60 minutes after intravenous ondansetron administration. In this study, it was aimed to determine the duration of QTC prolongation and the incidence of arrhythmia in pediatric patients given ondansetron. In addition, the change parameters of QTC prolongation according to age, gender, degree of dehydration, administered dose of onasetron, and body weight were recorded. Results: In our study, a significant difference was seen in the Qtc value calculated by both the Bazzet and Frederica methods in the ECG taken before and 1 hour after the drug. This value remained as a significant 20 ms and a potentially worrying Qtc prolongation of 30 ms. No definite QTC prolongation exceeding 60 ms was observed. A Qtc value exceeding 0.44 ms was not calculated in any patient. It was observed that there was no significant difference in QTC prolongation according to the parameters of age, gender, degree of dehydration, administered dose of onasetron, and body weight. Conclusion: No significant prolongation was observed in the Qtc values calculated. We think that Ondansetron can be used safely in pediatric patients.