Aurapten'in akut respiratuvar distres sendromu sonrası gelişen kardiyak disfonksiyondaki etkileri: Deneysel bir çalışma
Effects of auraptene on cardiac dysfunction after acute respiratory distress syndrome: an experimental study
- Tez No: 854476
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVAN BEKDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çocuk yoğun bakım ünitelerine yatışların en önemli nedenlerinden birisi olan ARDS tablolarında pro-inflamatuvar/anti-inflamatuvar sitokin ve oksidan/anti-oksidan dengesizlikleri gelişmektedir, bu dengesizlikler ve oluşan hipoksemi vücutta değişik organları etkileyebilmektedir. ARDS sırasında gelişen kardiyak disfonksiyon mortalite oranlarını arttırması açısından önemlidir. Auraptene bir kumarin türevidir, yapılan çalışmalar aureptenin çok değişik etkileri olduğunu tespit etmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, antioksidan, immünomodülatör ve antiinflamatuar etkileri olan auraptenin akut akciğer hasarına bağlı kardiyak fonksiyon bozukluğunun tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını test etmektir. Gereç ve Yöntem: Toplam 40 adet erkek Wistar cinsi rat 5 gruba bölündü. Akut akciğer hasarı intratrakeal LPS ile oluşturuldu. Serumdan alınan örneklerde TNF-α, IL-10, TAS, TnT ve N-terminal-proBNP seviyeleri çalışıldı. Akciğer ve kalpten alınan örnekler hematoksilen-eozin boyası ile boyanarak incelendi. Bulgular: LPS+dexametazon ve LPS+Aurepten gruplarındaki TNF-α değerleri LPS grubuna göre anlamlı oranda düşüktü (sırasıyla 40.5±13.8 vs.
Özet (Çeviri)
Dr. Furkan DINCER, Effects of Auraptene on Cardiac Dysfunction After Acute Respiratory Distress Syndrome: An Experimental Study, Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis of Graduation, Bolu, 2024 Background: Proinflammatory/anti-inflammatory cytokine and oxidant/anti-oxidant imbalances develop in ARDS, which is one of the most important reasons for hospitalization in pediatric intensive care units. These imbalances and the resulting hypoxemia can affect different organs in the body. Cardiac dysfunction during ARDS is important in terms of increasing mortality rates. Auraptene is a coumarin derivative, and studies have found that aureptene has a wide range of effects. The aim of this study was to test whether aurapten, which has antioxidant, immunomodulatory and anti-inflammatory effects, can be used in the treatment of cardiac dysfunction due to acute lung injury. Materials and Methods: A total of 40 male Wistar rats were divided into 5 groups. Acute lung injury was induced by intratracheal LPS. Serum samples were analyzed for TNF-α, IL-10, TAS, TnT and N-terminal-proBNP levels. Samples from the lung and heart were stained with hematoxylin-eosin stain. Results: TNF-α levels in the LPS+dexamethasone and LPS+Aureptene groups were significantly lower than in the LPS group (40.5±13.8 vs.