Küresel bağlantılar öğrenme alanı etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of global connections learnings activities on metacognitive awareness of gifted students
- Tez No: 854477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Özel yetenekli öğrenciler yaratıcı düşünme, yansıtıcı düşünme, çoklu düşünme, eleştirel düşünme ve üstbilişsel düşünme gibi üst düzey becerilere sahiptir. Bilişsel alanda kendini gösteren bu beceriler toplum genelinde nadir rastlanan yetilerdir. Sosyal bilimler alanında toplumsal ve küresel sorunlara duyarlı olan özel yetenekli öğrencilerin bu konulara ilgi düzeyleri, öğrenme motivasyonları oldukça yüksektir. Motivasyonlarının yüksek olduğu bir alanda farklılaĢtırılmış program ile öğrenme ihtiyaçlarına uygun öğretim yapılması oldukça önemlidir. Bu genel çerçevede araştırmanın amacı, koşut eğitim programına göre farklılaştırılmış küresel bağlantılar öğrenme alanı küresel sorunlar konulu etkinliklerin özel yetenekli öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarına etkisini incelemektir. Bu araĢtırma karma yöntemin sıralı, baskın statülü desenine göre tasarlanmıştır. Nicel yöntemin baskın olduğu önce nicel verilerin sonra nitel verilerin elde edildiği sıralı, iki aşamada uygulanmıştır. Çalışmada nicel yöntemin uygulama sürecinde tek grup öntest sontest desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda nitel araĢtırma yöntemlerinden olgubilim desen kullanılmıĢtır. Araştırmanın ön test son test uygulamalarında üstbilişsel farkındalık düzeylerinin ölçümü için“Bilişüstü Farkındalık Envanteri (BFE)”kullanılmıştır. Bununla birlikte nitel boyutunda araştırmacı tarafından geliştirilen“Üstbilişsel Farkındalık Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Antalya Kepez Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci (3 hafta) ve uygulama süreci (6 hafta) 9 hafta sürmüştür. Uygulama öncesinde 6.sınıf 120 özel yetenekli öğrenciye bilişüstü farkındalık envanteri uygulanmıştır. Bilişüstü farkındalık düzeyleri ölçülen 120 özel yetenekli öğrenci arasından amaçsal örneklemenin ölçüt örnekleme yöntemi ile 30 öğrenci seçilerek deney grubunu oluĢturulmuştur. Deney grubu öğrencilerinin üstbilişsel farkındalıklarını artırmak için koşut eğitim modeline göre farklılaştırılmış küresel bağlantılar öğrenme alanı kapsamında“güneş fırtınası, çocuk hakları, kadın hakları, ormansızlaşma, küresel ısınma ve göç”konulu etkinlikler uygulanmıştır. Nicel verileri detaylandırmak amacıyla deney grubundaki 30 öğrenci ile yarı yapılandırılmıĢ sorularla görüĢmeler yapılmıştır. Nicel veriler SPSS Veri Analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde Wilcoxon işaretli Sıra Testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Nitel veriler için betimsel analiz kullanılmıştır. Uygulama sonucunda koşut eğitim modeline göre farklılaştırılmış küresel bağlantılar öğrenme alanı etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin bilişin bilgisi ve bilişin düzenlenmesi temel boyutlarında ve açıklayıcı bilgi, prosedürel bilgi, durumsal bilgi, planlama, izleme, değerlendirme, hata ayıklama ve bilgi yönetme alt boyutlarında öntest ve son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Nitel verilerde nicel verileri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Gifted students have high-level skills such as creative thinking, reflective thinking, multiple thinking, critical thinking and metacognitive thinking. These skills, which manifest themselves in the cognitive field, are rare in the society. In the field of social sciences, gifted students who are sensitive to social and global problems have a high level of interest in these issues and motivation to learn. In a field where their motivation is high, it is very important to teach in accordance with their learning needs with a differentiated programme. In this general framework, the aim of the study is to examine the effect of activities on metacognitive awareness of gifted students on global issues in the global connections learning area differentiated according to the parallel education programme. This research was designed according to the sequential, dominant status design of the mixed method. It was applied in two phases in which quantitative data were obtained first and then qualitative data were obtained, in which quantitative method was dominant. In the study, single group pretest-posttest design was used in the application process of the quantitative method. In the qualitative dimension, phenomenological design from qualitative research methods was used.“Metacognitive Awareness Inventory (CAI)”was used to measure metacognitive awareness levels in the pre-test post-test applications of the study. In addition, the“Metacognitive Awareness Interview Form”developed by the researcher were used in the qualitative dimension. The research was conducted in Antalya Kepez Science and Art centre (BilSEM) in the 2nd semester of the 2022-2023 academic year. The data collection process (3 weeks) and the implementation process (6 weeks) lasted 9 weeks. Before the application, the metacognitive awareness inventory was applied to 120 6th grade gifted students. Among 120 gifted students whose metacognitive awareness levels were measured, 30 students were selected with the criterion sampling method of purposive sampling and the experimental group was formed. In order to increase the metacognitive awareness of the experimental group students, activities on“solar storm, children's rights, women's rights, deforestation, global warming and migration”were applied within the scope of global connections learning area differentiated according to the parallel education model. In order to elaborate the quantitative data, semi-structured interviews were conducted with 30 students in the experimental group. Quantitative data were analysed using SPSS Data Analysis software. Wilcoxon Signed Rank Test was used in data analysis and significance level .05 was accepted. Descriptive analysis was used for qualitative data. As a result of the application, it was seen that there was a significant difference in favour of the experimental group between the pretest and posttest scores of the differentiated global connections learning domain activities according to the parallel education model in the main dimensions of knowledge of cognition and organisation of cognition and in the sub-dimensions of explanatory knowledge, procedural knowledge, situational knowledge, planning, monitoring, evaluation, debugging and knowledge management of gifted students. Qualitative data also support the quantitative data.