Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme uygulamalarına ilişkin deneyimleri ile mesleki yetkinlik düzeylerinin ilişkisel olarak incelenmesi
Relational examination of classroom teachers' experiences regarding out-of-school learning practices and their professional competence levels
- Tez No: 854475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TABARU ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme uygulamalarına ilişkin deneyimleri ile mesleki yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklem grubunu, Gaziantep ili sınırları içerisindeki 2022-2023 eğitim öğretim yılında ilkokullar arasından kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen okullarda görev yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 248 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”, ''Okul Dışı Öğrenme (ODÖ) Faaliyetlerine Yönelik Öğretmen Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği'' ve ''OHİO Öğretmen Yetkinlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise İlişkisiz (bağımsız) örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme uygulamalarına ilişkin deneyimleri ile mesleki yetkinlik düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur.“Okul Dışı Öğrenme ODÖ Faaliyetlerine Yönelik Öğretmen Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”nden elde edilen verilere göre hazırlık yeterliliği alt boyutu en yüksek ortalamaya sahipken, bilgi ve deneyim öz-yeterliliği alt boyutunun en düşük ortalamaya sahip olduğu bulunmuştur. "OHİO Öğretmen Yetkinlik Ölçeği''nden elde edilen verilere göre motivasyon alt boyutu en yüksek puan ortalamasına sahipken, ölçme ve değerlendirme alt boyutunun en düşük ortalamaya sahip olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, sınıf öğretmenlerine okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımına yönelik hizmet içi eğitimler verilmesi ve eğitimlerin sahada uygulamalı örneklerinin gösterilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between classroom teachers' experiences of out-of-school learning practices and their professional competence levels. The research is a relational survey model from quantitative research methods. The study group of the research consists of 248 classroom teachers working in schools determined by convenience sampling method among primary schools in the 2022-2023 academic year within the borders of Gaziantep province and who voluntarily agreed to participate in the study.“Personal Information Form”,“Teacher Self-Efficacy Beliefs Scale for Out-of-School Learning (OOSL) Activities”and“OHIO Teacher Competence Scale”were used to collect the data. Unrelated (independent) samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. According to the results, there was a significant positive correlation between classroom teachers' experiences related to out-of-school learning practices and their professional competence levels. According to the data obtained from the“Teacher Self-Efficacy Beliefs Scale for Out-of-School Learning ODL Activities”, it was found that the preparation competence sub-dimension had the highest mean, while the knowledge and experience self-efficacy sub-dimension had the lowest mean. According to the data obtained from the“OHIO Teacher Competency Scale”, the motivation sub-dimension had the highest mean score, while the measurement and evaluation sub-dimension had the lowest mean score. According to the results of the research, it is recommended that in-service trainings should be given to classroom teachers on the use of out-of-school learning environments and practical examples of the trainings should be shown in the field.