Zenginlik kültürü ve Türkiye'de kültürel bir olgu olarak zenginlik
Culture of wealth and wealth as a cultural phenomenon in Turkiye
  1. Tez No: 854479
  2. Yazar: ÖMÜR NİHAL KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışma sosyolojik bir olgu olarak zenginlik kültürünü ve bu kültürün Türkiye'deki yansımalarını konu edinmektedir. Türkiye'de zenginlik kültürünün tarihsel süreçte nasıl şekillendiğini ve günümüz zenginlik kültürünü sosyolojik olarak nasıl anlamlandırmamız gerektiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda Avrupa'da zenginlik kültürünün ne olduğunu ve Türkiye'de zenginlik kültürünün Avrupa'dakine benzer ve farklı olarak tarihsel süreçte nasıl şekillendiğini araştırmaktadır. Teorik bir eser olan bu çalışma zenginlik kültürünün gözlemlenmesi ve zenginliğin tarihsel olarak anlamaya imkan tanıyacak dökümanların analizi üzerine kurulmuştur. Sonuç olarak Türkiye'de zenginlik kültürünün modernleşmenin ürettiği çelişkilerin bir yansıması olduğunu ve zenginlik kültürü üzerinden modernleşme serüvenimizin izinin sürülebileceği iddia edilmektedir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the culture of wealth as a sociological phenomenon and its reflections in Turkey. It aims to reveal how the culture of wealth in Turkey has been shaped in the historical process and how we should make sociological sense of today's culture of wealth. In this direction, it investigates what the culture of wealth is in Europe and how the culture of wealth in Turkey has been shaped in the historical process similar to and different from that in Europe. As a theoretical work, this study is based on the observation of the culture of wealth and the analysis of documents that will enable a historical understanding of wealth. As a result, it is claimed that the culture of wealth in Turkey is a reflection of the contradictions produced by modernisation and that our modernisation adventure can be traced through the culture of wealth.