Türkiye'de performans esaslı bütçe sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of performance-based budget system in Turkey
  1. Tez No: 854478
  2. Yazar: HAYDER RASIM OUDAH AL-OWAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler, kamu harcamalarında önemli artış ve kamu kaygısının artması, sistemlerin şu ana kadar çalışmayı durdurması, ülkeleri kamu maliyesi yönetiminde şeffaflık, hesap verebilirlik, hesap verebilirlik gibi konuları içeren reformlara itmiştir. hedef ve planlara dayalı harcamalar ve nihayetinde kamu hizmetlerinin performansının ölçülmesi. Bütçe, yasa koyucu tarafından yürütmeye gelir elde etmek ve harcama yapmak için yetki gözetilen bir iktisadi plan, siyasi bir belge niteliğindedir. Bütçe hakkını içeren ilk belgenin adı“Magna Carta”' dır. İngilterede oluşturulan bu belge, başka ülkeler ve Türkiye'den özenikmiş ve Tanzimat zamanında modern bir biçimde bütçeler klasik bütçe düzenine göre oluşturulmaya çalışılmıştır. Kamu maliyesinin yönetimi ve denetimine ilişkin 5018 sayılı Kanun 2003 senesinde kabul edilmiş ve Türkiye'deki maali anayasaa olarak kabul edilen 1050 sayılı Kanun'un gelişen ve değişen kamu maliyesi yönetimine uyum sağlayamaması nedeniyle uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye'nin mali reformu olan 5018 sayılı Kanun ile bütçe hazırlama, uygulama ve kontrol süreci tamamen değişmiş ve performansa dayalı bir bütçe sistemine geçilmiştir. Yukarıdaki nedenlerle Türkiye' de kamu maliyesinin denetimi ve yönetimine ilişkin 5018 sayılı Kanun ile kamu maliyesinin yönetiminde değişiklikler getirilmiştir. Kanunun çıkmasıyla birlikte performans bütçelemeye geçilmiştir. Bu çalışmada, Türk bütçe sisteminin kurumsal ve yasal yapısında meydana gelen değişimler, kullanılan bütçe sisteminin yöntemleri ve Sayılı Genel Muhasebe Kanunu ile başlayan süreçte ortaya çıkan aksaklıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic crises experienced around the world, the significant increase in public expenditures and the increase in public anxiety, as well as the fact that the systems have stopped working so far, have pushed the countries to reforms in public finance management, which include issues such as transparency, accountability and accountability. expenditures based on targets and plans and ultimately measuring the performance of public services. The budget is an economic plan, a political document, in which the legislature authorizes the executive to generate income and spend. The name of the first document containing the budget right is“Magna Carta”. This document, created in England, was adapted from other countries and Turkey, and during the Tanzimat period, budgets were tried to be created in a modern way according to the classical budget order. Law No. 5018 on the management and control of public finance was adopted in 2003 and began to be implemented due to the failure of Law No. 1050, which is considered the legal constitution in Turkey, to adapt to the developing and changing public finance management. With Law No. 5018, which is Turkey's financial reform, the budget preparation, implementation and control process has completely changed and a performance-based budget system has been introduced. For the above reasons, changes were made in the management of public finance in Turkey with Law No. 5018 on the audit and management of public finance. With the enactment of the law, performance budgeting was introduced. In this study, it is aimed to evaluate the changes in the institutional and legal structure of the Turkish budget system, the methods of the budget system used and the problems that emerged in the process starting with the General Accounting Law No.