Anadolu Alevîliği ile ilgili yazılan eserlerde kadın algısı
The perception of women in the works written about Anatolian Alevism
- Tez No: 854518
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İslam Mezhepler Tarihinin amaçlarından biri geçmişteki ve günümüzdeki İslami akımları ve inançları incelemektir. Alevîlik inancı Türkiye'de varlığını sürdüren önemli inançlardan biridir. Alevîliği diğer inançlardan ayıran önemli hususlardan biri de bu düşünce yapısının kadına olan bakış açısıdır. Çalışmamızın amacı Anadolu Alevîliği ile ilgili yazılan eserlerde kadın algısına ilişkin sunulan bilgileri tespit ve tahlil etmektir. Çalışmamız literatür taraması eksenli bir çalışma olup, her türlü öznel yargı ve değerlendirmelerden uzak bir şekilde betimleyici bir metot ile kaleme alınmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Anadolu Alevîliği ile ilgili yazılan eserlerde idealist kadın algısına yer verilmektedir. İkinci bölümde ise Anadolu Alevîliği ile ilgili yazılan eserlerde idealist kadın algısına eleştiriler konu edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the aims of the History of Islamic Sects is to examine past and present Islamic movements and beliefs. The belief in Alevîsm is one of the important beliefs that continue to exist in Turkey. One of the important aspects that distinguishes Alevîsm from other faiths is the perspective of this mentality towards women. The aim of our study is to identify and analyze the information presented about the perception of women in the works written about Anatolian Alevîsm. Our study is a literature review-oriented study and has been written with a descriptive method, away from all kinds of subjective judgments and evaluations. Our work consists of two parts. In the first section, the perception of an idealist woman in the texts written about Anatolian Alevism is explained. In the second section, the criticisms against the perception of an idealist woman in the texts written about Anatolian Alevism are reflected.