Çocukluk döneminde suça sürüklenmiş genç yetişkinlerde suça sürüklenme ile ilgili faktörlerin aile, okul ve akran grubu çerçevesinde incelenmesi: Fenomenolojik bir araştırma
An examination of the factors associated with delinquency in young adults who were dragged into crime in childhood with in the framework of family, school and peer group: A phenomenological research
  1. Tez No: 854519
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞRA ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, çocukluk döneminde suça sürüklenmiş genç yetişkinlerin suça sürüklenme sürecinde etkili olan faktörleri özellikle aile, okul ve akran grubu çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, çocukluklarında adli olaylara dâhil olmuş 24 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Ölçütler arasında, 12-18 yaş aralığında adli olaylara karışmış olmak ve yükümlü veya tutuklu olmamak yer almaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen kullarak katılımcıların yaşantılarını ve görüşlerini derinlemesine analiz etmektedir. Veri toplama sürecinde araştırmanın katılımcılarına 5 kategoride 12 soru sorulmuş ve bu sorulara verilen yanıtlara ilişkin kodlamalar yapılarak alt temalar belirlenmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, suça sürüklenme faktörlerinin çoğunlukla aile içi iletişim, bireyin okul ve akran grubu etkileşimi gibi faktörlerle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, aile ve okul deneyimleriyle akran grubunun şiddet ve zorbalık üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür Araştırma sonuçları katılımcıların yaşadıkları çevreye ilişkin faktörlerin de suça sürüklenmede etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Katılımcıların cevaplarında yapılan fenomolojik analizde bu durum bulgulanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışma, suça sürüklenme ile ilişkili faktörlerin karmaşık ve çok boyutlu olduğunu göstermektedir. Okul, aile ve akran grupları, suça sürüklenme sürecinde önemli roller oynamaktadır. Bu noktada bireylerin suç ve şiddetle başa çıkma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak destek mekanizmaları ve eğitim programlarının oluşturulması önem taşımaktadır. Ayrıca, şiddet ve zorbalığın önlenmesi ve azaltılması için aileler, okullar, hükümetler ve sivil toplum kuruluşları gibi ilgili tarafların ortak bir çaba göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to examine the factors influencing the involvement of young adults in crime during their childhood, particularly within the framework of family, school, and peer groups. Method: The research was conducted with 24 participants who had been involved in legal incidents during their childhood. Participants were selected using a criterion sampling method. Criteria included being involved in legal incidents between the ages of 12-18 and not being convicted or detained. This study employs a qualitative research method and a phenomenological design to deeply analyze the experiences and perspectives of the participants. During the data collection process, participants were asked 12 questions in 5 categories, and coding was conducted on the responses to identify subthemes. Findings: The findings reveal that factors contributing to delinquency are mainly associated with family communication, the individual's interactions within the school and peer groups. Additionally, it was observed that family and school experiences, along with peer groups, have significant effects on violence and bullying. Research results highlight the environmental factors experienced by the participants as influential in delinquency, which was confirmed through phenomenological analysis of the participants' responses. Discussion and Conclusion: This study demonstrates that factors associated with delinquency are complex and multidimensional. Schools, families, and peer groups play crucial roles in the process of delinquency. At this point, it is important to establish support mechanisms and educational programs to help individuals develop coping skills against crime and violence. Furthermore, preventing and reducing violence and bullying require collaborative efforts from relevant stakeholders such as families, schools, governments, and civil society organizations.