20. yüzyıl ilk yarısında Türkiye'de kadın kıyafetleri ve moda
In the first half of the 20th century women's clothing and fashion in Turkeye
  1. Tez No: 854541
  2. Yazar: MEHTAP AKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bir Türk kadınının giyimi ve sosyal hayatı, günümüz modern görünümüne ve yaşamına gelinceye kadar geçirdiği aşamalar çok çeşitlidir. Feraceler Osmanlı döneminde daha erken giyilirken Doğu ve Batı'nın sentetik çarşafları, Doğu etkilerine ve dönemin Batı modası kriterlerine uymaya çalışılarak ve özellikle Meşrutiyet döneminde pelerinli ince çarşaflar ve dar etekler tercih edilmeye başlamıştır. Cumhuriyetin Türk kadınına tanıdığı hakların yanı sıra iş ve toplum hayatındaki rollerinin artmasıyla süregelen kıyafet değişimini hızlandırmıştır. Bu üç bölümden oluşan tez çalışması, togalardan türbanlara, kolyelere ve tenis ayakkabılarına kadar kadın giyim ve aksesuarların çeşitliliğini ve insanların neyi neden giydiğini açıklamanın yanı sıra giyim, şapka, vücut aksesuarları ve ayakkabıların farklı kültürel, dini ve sosyal inançları nasıl yansıttığını açıklamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın tasarımı, amacı, kapsamı, veri toplama ve çalışmanın önemi yer almaktadır. İkinci bölüm bulgular kısmı, tarih öncesi insan ve Mısır, Mezopotamya, Hindistan, Yunanistan ve Roma'nın eski kültürlerinin yanı sıra Çin, Japonya, Bizans İmparatorluğu'nun Asya kültürleri ve göçebe kültürleri de dahil olmak üzere antik dünyayı kapsamaktadır. Bu bölümde ele alınan temel konular arasında, hayvan derilerinin giysi olarak erken kullanımı, insan vücudunun birincil kaplaması olarak kumaşın kullanılmaya başlanması ve dökümlü ve vücuda oturan giysilerin çeşitli kültürel geleneklerinin gelişimi yer almaktadır. Katalog bölümü 1900-1950 yıllarını, Türkiye'de kadın giyimini ve Batılılaşma dönemini kapsamaktadır. Bu bölüm, yeni giyim tarzlarının ana yaratıcıları olarak moda tasarımcılarının yükselişinin izini sürmekte, teknolojinin giyim ve moda gelenekleri üzerindeki etkisini göstermekte ve teknolojinin mümkün kıldığı yenilikleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dressing and social life of a Turkish woman, the stages she went through until she came to today's modern appearance and life are very diverse. While abayas were worn earlier in the Ottoman period, synthetic sheets of the East and the West began to be preferred by trying to comply with the Eastern influences and the Western fashion criteria of the period, and especially in the Constitutional Period, thin sheets with capes and narrow skirts began to be preferred. In addition to the rights granted to Turkish women by the Republic, it accelerated the ongoing change of clothes with the increase in their roles in business and social life. This thesis, which consists of three parts, explains the diversity of women's clothing and accessories from togas to turbans, necklaces and tennis shoes, and explains what people wear and why, as well as how clothing, hats, body accessories and shoes reflect different cultural, religious and social beliefs. In the first part of the study, the design, purpose, scope, data collection and importance of the study are included. The second part of the findings covers the ancient world, including prehistoric man and the ancient cultures of Egypt, Mesopotamia, India, Greece, and Rome, as well as the Asian cultures of China, Japan, the Byzantine Empire, and nomadic cultures. Key topics covered in this chapter include the early use of animal skins as clothing, the introduction of fabric as the primary covering of the human body, and the development of various cultural traditions of draped and fitted clothing. The catalog section covers the years 1900-1950, women's clothing in Turkeye and the Westernization period. This chapter traces the rise of fashion designers as the main creators of new clothing styles, illustrates the impact of technology on clothing and fashion traditions, and presents the innovations made possible by technology.