Blok zincir tabanlı ödeme sistemleri ile mobil ödeme altyapısı ve ürün yönetimi
Mobile payment infrastructure and product management analysis with blockchain based payment systems
- Tez No: 854542
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dijital dönüşüm sürecinin merkezinde yer alan blok zincir teknolojisi, son yıllarda geleneksel finansal ve ticari yapıları sorgulayan ve yeniden şekillendiren bir teknoloji haline gelmiştir. Bu çalışmada, blok zinciri teknolojisinin temelleri, çeşitli türleri ve özellikleri, ayrıca mimarisi ve işleyiş prensipleri kapsamlı bir şekilde incelenmiş, blok zincir teknolojisinin ödeme sistemlerine ve ürün yönetimine sağlayacağı avantaj ve dezavantajlar ele alınmıştır. İlk bölümde, blok zincir teknolojisinin, gayrimenkulden sağlığa, sigortacılıktan tedarik zinciri yönetimine, e-devlet ve gümrük uygulamalarından finans sektörüne kadar geniş bir yelpazede ne tür yenilikler getirdiği ve bu yeniliklerin avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde, ödeme sistemlerinin yapısı ve mobil ödeme altyapısı ele alınarak, blok zincir tabanlı sistemlerin bu yapıya nasıl yön verebileceği incelenmiş ve blok zinciri entegrasyonuyla ortaya çıkabilecek yeni avantajlar ve fırsatlar değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise ürün yönetimi alanında blok zinciri teknolojisinin getireceği yenilik ve kolaylıklar, bu teknolojinin iş süreçlerine olan etkileri ve mobil uygulamalar üzerinde yaratabileceği olası dönüşümler incelenmiştir. Böylece, blok zinciri teknolojisinin iş dünyası için sağlayacağı avantajlar ele alınmıştır. Bu tez, blok zincir teknolojisinin karmaşık yapısını anlamayı ve bu teknolojinin gelecekte nasıl daha geniş bir etki yaratabileceği üzerine yeni bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain, which is at the center of digital transformation, has become a technology that has questioned and reshaped traditional financial and commercial structures in recent years. In this study, the fundamentals of blockchain technology, its various types and characteristics, as well as its architecture and operating principles are comprehensively examined, and the advantages and disadvantages that blockchain technology will bring to payment systems and product management are discussed. In the first section, the advantages and disadvantages of blockchain technology and the innovations it brings in a wide range of areas from real estate to health, from insurance to supply chain management, from e-government and customs applications to the finance sector are examined. In the second and third sections, the structure of payment systems and mobile payment infrastructure are discussed, how blockchain-based systems can shape this structure is examined, and new advantages and opportunities that may arise with blockchain integration are evaluated. In the fourth section, the innovations and conveniences that blockchain technology will bring in the field of product management, the effects of this technology on business processes and the possible transformations it may create on mobile applications are examined. Thus, the advantages of blockchain technology for the business world are presented. This thesis aims to understand the complex nature of blockchain and provide new perspectives on how this technology can have a broader impact in the future.