Alopecia areatalı hastalarda asprosin ve adiponektin seviyelerinin incelenmesi
Asprosin and in patients with alopecia areataexamining adiponectin levels
- Tez No: 854551
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alopesi areata geçici iz bırakmayan dermatolojik bir hastalıktır. Hastalığın etiyolojisi tam bilinmemekle beraber çevresel, immünolojik ve genetik faktörlerin hastalığa yol açabileceği düşünülmektedir. Alopesi areataya genellikle klinik bulgulara dayanarak teşhis edilir, ancak dermoskopi ve histopatoloji yardımcı olabilir. Hastalığın tedavisi zordur. Çalışmamızda alopesi areata tanısında ve tedavisinde bir rolü olabileceğini düşündüğümüz asprosin ve adiponektin düzeyleri incelendi. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar kliniğine başvuran 40 alopesi areata tanılı hastada ve 40 sağlıklı kontrol grubundan kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden elde edilen serum örneklerindeki asprosin ve adiponektin seviyeleri ELİSA yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is a dermatological disease that leaves no temporary scars. Although the etiology of the disease is not fully known, it is thought that environmental, immunological and genetic factors may cause the disease. Alopecia areata is usually diagnosed based on clinical findings, but dermoscopy and histopathology may be helpful. The disease is difficult to treat. In our study, asprosin and adiponectin levels, which we think may have a role in the diagnosis and treatment of alopecia areata, were examined. Blood samples were taken from 40 patients diagnosed with alopecia areata and 40 healthy control groups who applied to the Harran University Faculty of Medicine, Skin and Venereology Clinic. Asprosin and adiponectin levels in serum samples obtained from blood samples were examined by ELISA method. Data analysis was performed with SPSS.