Alopesi areatalı hastalarda vitamin d düzeyleri ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Vitamin D levels in alopecia areata patients and it's relation with dşsease severity
- Tez No: 452499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, alopesi areata'da D vitamininin rolünün ve hastalık şiddetiyle ilişkisinin araştırılması idi. Bu amaçla çalışmaya 41 alopesi areata hastası (35'i erkek, 6'sı kadın, yaş ortalaması: 26,85±7) ve 41 kontrol (5'i kadın, 36'sı erkek, yaş ortalaması: 26,88±6,95) alındı. Tüm hasta ve kontrollerin serum D vitamini düzeyleri ölçüldü. Daha sonra hastalık grubu da hastalık şiddetine göre 4 gruba (sınırlı alopesi areata, yaygın alopesi areata, alopesi totalis ve alopesi universalis) ayrıldı. Hasta grubunda ölçülen D vitamini ortalaması 32,1±19,5 ng/ml, kontrol grubunda ise 39,6±15,7 ng/ml idi. Hasta ve kontrol gruplarındaki D vitamini düzeyleri istatistiksel olarak farklı değildi (p=0,058). D vitamini düşüklüğü (
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of vitamin D and its relation with severity of the disease in alopecia areata. For this purpose, 41 patients with alopecia areata (35 males and 6 females with a mean age of 26.85±7 years) and 41 controls (36 males and 5 females with a mean age of 26.88±6.95 years) were included into the study. Serum vitamin D levels of all patients and controls were measured. The patients were further divided into 4 groups according to disease severity (localized patcy alopecia areata, extensive alopecia areata, alopecia totalis and alopecia universalis). The mean vitamin D level were 31.1±19.5 ng/ml in alopecia areata patients and 39.6±15.7 ng/ml in controls. Vitamin D levels between the patients and controls were not significantly different (p=0.058). Vitamin D deficiency (