Metal testere tezgahının hidrolik impulsla çalışmasında titreşimin testere lamasın aşınma hızına ve kesme süresine etkileri
Effect of hacksaw blade vibrations induced by a hydraulic impulse generator on the wear rate and cutting time of power hacksaw machines
- Tez No: 85456
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Malzemelerin istenilen boyutta ve üretim hızı ile ekonomik olarak kesilmesi imalat sanayinin alışılmış problemi olmaya devam etmektedir. Kollu testere ile kesmenin daha büyük takım ömrü ve daha düşük maliyetle gerçekleşmesi alternatif kesme işlemlerine göre daha yaygın kullanımım sağlayacaktır. Kollu testere ile alışılmış yöntemle kesmede testereye hidrolik impuls verilmesi, kesme maliyetlerinin azalması, üretim hızının artması ve takım ömrünün artmasını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, kollu testere tezgahı üzerinde çeşitli kalite ve boyutta malzemelerin alışılmış ve impulsla kesilmesi incelenmiş ve çeşitli kesme parametrelerinin etkisinde kesme süresi ve testere laması aşınma hızı tayin edilmiştir. Test sonuçlarının incelenmesi impulsla kesmenin alışılmış yöntemle kesmeye göre aynı kesme koşullarında daha fazla parçanın daha kısa zamanda ve daha az aşınma hızı ile kesildiği göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Hidrolik Titreşimi, Hidrolik İmpuls, İmpuls Jeneratörü, Hidrodinamik etkili metal testere tezgâhlan.
Özet (Çeviri)
An important problem in manufacturing industry is to achieve high production rates in cutting of materials with low cost and high tool life. Power hacksawsawing will be more widely used, compared to other sawing methods such as band and circular sawing, if hacksawing with high tool life and low cost is realized in cutting operation. Also, power hacksawing has been receieving increased competation from other cutting processes such as band and circular sawing. Whilst these alternative processes are frequently quicker than power hacksawing their costs are in many application higher. In power hacksaw machines, it is possible to increase production rate and tool life and to decrease cutting cost by application of impulses to the hacksaw blade using a hydraulic impulse generator. In this thesis, the effect of hacksaw blade vibrations generated by a hydraulic impulse generator on the cutting performance of a power hacksaw machine is studied.