Öğretmenlerin özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilere yönelik değerler eğitimi öğretimi hakkındaki görüşleri
Teachers' opinions on teaching values education to students with specific learning disabilities
- Tez No: 854574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZEKE KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Değer kavramı, içinde bulunulan kültürün bir yansıması olarak hayatımızı şekillendirmemizde rol üstlenen toplumsal kuralları içinde barındırır. Değerler eğitimi ise bireyin yaşamını kolaylaştıracak istisnaları içerisinde barındıran ve sosyal bir varlık olarak bireyi yaşama adapte eden bir etken olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda, her bireyin değerler eğitimi almasının önemli olduğu söylenebilir ve özellikle sosyal duygusal alanda sıkıntı yaşayan özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin bu eğitimden yararlanmaları gerekir. Bu çalışmada; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan, özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin değerler eğitimi hakkındaki görüşlerine başvurularak özel eğitim programında yer alan değerler eğitimi ile ilgili bilgileri ve değerler eğitimini uygulama durumları araştırılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi ve olgubilim (fenomoloji) araştırma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, araştırmanın amacına ve problemine uygun olacak şekilde gerekli olan verileri elde etmek ve katılımcıların çeşitliliğini maksimum düzeyde yansıtabilmek amacıyla örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi ile seçilen, İstanbul ili Sultangazi ilçesinde bulunan 22 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi içerisinden araştırmaya katılmaya gönüllü 20 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan 20 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda, demografik özellikleri barındıran 7 soru ile araştırma problemine yönelik 8 tane açık uçlu soru yer almaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerle yüz yüze görüşmeler sağlanmış ve katılımcıların izni dahilinde ses kaydı alınmıştır. Elde edilen bulgular, içerik analizi ile çözümlenmiş ve bulgular tablolaştırılıp doğrudan alıntılar ile açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin değerler eğitimini uygulamak istedikleri belirlenmiştir. Değerler eğitiminin, özel öğrenme güçlüğüne sahip çocuklar için önemli olduğu ve yaşamlarını kolaylaştırıcı etkisinin olduğu öğretmenler tarafından ifade edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenler, uygulama noktasında özel eğitim programının eksik olduğunu, programa daha fazla eklemeler yapılarak değerler eğitiminin kazanımlara entegre edilmesi gerekliliğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The concept of value includes social rules that play a role in shaping our lives as a reflection of the culture we live in. Values education appears as a factor that includes exceptions that will make the individual's life easier and adapst the individual to life as a social being. In this context, it can be said that it is important for every individual to receive values education, and especially individuals with specific learning disabilities who have difficulties in the social-emotional field should benefit from this education. In the study; by consulting the opinions of teachers working in special education and rehabilitation centers and teaching students with special learning disabilities, their knowledge about values education in the special education program and their implementation status of values education were investigated. The research was conducted with qualitative research method and phenomenology research design. The study group of the research consists of 20 special education and rehabilitation teachers from 22 special education and rehabilitation centers in Sultangazi district of Istanbul, selected by maximum diversity sampling from sampling methods in order the obtain the necessary data in accordance with the purpose and problem of the research and to reflect the diversity of the participants at the maximum level, and 20 teachers working in the rehabilitation center. In the research, a semi-structured interview form for teachers developed by the researcher by taking expert opinion was used. The semi-structured interview form includes 7 questions regarding demographic characteristics and 8 open-ended questions regarding the research problem. Face-to-face interviews were held with the teachers participating in the research and audio recordings were made with the permission of the participants. The findings were analyzed by content analysis and were tabulated and explained with direct quotations. As a result of the research; it was determined that teachers wanted to implement values education. It was stated by teachers that values education is important for children with specific learning disabilites and has a facilitating effect on their lives. However, teachers emphasized that the special education program was incomplete at the point of implementation and that values education should be integrated into the achievements by making more additions to the program.