Hipertansiyon hastalarının öz etkililik düzeyine göre ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication adherence according to self-efficacy level of hypertension patients
  1. Tez No: 854575
  2. Yazar: TUĞÇE AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Hastanesi polikliniklerine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18 yaş üzeri hipertansiyon hastalığı olan kişiler dahil edilmiştir. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerin öz etkililik düzeyleri ile ilaç tedavisine uyumu arasındaki ilişki ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, öz etkililik düzeyini değerlendirmek amacıyla Hipertansiyon Öz Etkililik Ölçeği ve ilaç uyumlarını belirlemek amacıyla Modifiye Morisky Ölçeği yüz-yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study included people with hypertension over the age of 18 years who applied to the outpatient clinics of Akdeniz University Hospital, agreed to participate in the study and gave consent. It was aimed to determine the relationship between self-efficacy levels and medication adherence of people with hypertension and the factors affecting them. Method: Our study, which is a descriptive and cross-sectional study, was conducted face-to-face via a questionnaire. The participants who agreed to participate in the study were administered the Hypertension Self-Efficacy Scale to assess sociodemographic characteristics, self-efficacy level and the Modified Morisky Scale to determine medication compliance by face-to-face interview technique. Data were analysed using IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 software.