Sınıf öğretmenlerinin resim-iş dersine yaklaşımlarının incelenmesine dayalı bir çalışma
A Search which is based on a study about the approech of classroom teachers to the art lesson
- Tez No: 132890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin Resim-İş dersine karşı tutumları, dersin amaçlarına ulaşılabilmesindeki alan bilgileri, dersi işleme becerileri ve öğrenci çalışmalarını değerlendirme yaklaşımları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ili merkez ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklem ise, altı ilköğretim okulunda görev yapan öğretmenlerden, yine bunların içinden seçilen üç ilköğretim okulunun 5.sınıfını okutan altı sınıf öğretmeni ve bu öğretmenlerin öğrencilerinden oluşmuştur. Alt problemlere ilişkin veriler araştırmacı tarafından geliştirilen tutum belirleme ölçeği, bilgi saptama testi I-II, mini test I-II, öğrenci resimleri, deneye katılan sınıf öğretmenlerinin not defterleri ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde; SPSS (Statistical Package for Social Scienses) kullanılmıştır. Tutum belirleme anketinde her bir tutumun frekans (f) yüzde (%) ve ortalama (x) ve standart sapmaları (s) alınarak sayısal veriler yorumlanmaya çalışılmıştır. Öğretmenlerin ve deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerinin bilgi testinden aldıkları puanlar beşli puan aralığı belirlenerek incelenmiş, bu puanlar doğrultusunda testin standart sapması, testin ortalaması ve testin ortalama güçlüğüne ilişkin değerler hesaplanarak, testteki veriler yorumlanmaya çalışılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasındaki ortalamalar arası farklara t testi kullanılarak bakılmıştır. Toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizler sonucuna göre: 1. Sınıf öğretmenleri, görsel sanatlara ilgi duyduklarını belirtmekle birlikte, onların sanatın gerekliliğine inanmama, sanatsal etkinliklerle ilgilenmeme eğilimi taşıdıkları, ayrıca estetik beğeni geliştirememiş oldukları gözlenmektedir. Resim-İş dersine yönelik tutumlarında ise, sınıf öğretmenliği bölümlerinde sanat eğitimi verilmesi gerektiğini ve ilköğretim düzeyindeki her öğrenci için dersin gerekli olduğuna inandıklarını belirtmekle birlikte, resim-iş dersinin özel uzmanlık gerektirdiği eğilimi taşıdıkları, bu derste başka ders yapma eğiliminde oldukları,11 kullanılan malzemelerin öğrencilere gereksiz maddi bir külfet getirdiğine inandıkları, bu dersi matematik ve fen gibi derslerden daha az önemsedikleri gözlenmektedir. Bu sonuçlara göre, sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlara ve resim-iş dersine ilişkin tutumlarının pek olumlu olmadığı söylenebilmektedir. 2. Sınıf Öğretmenlerinin Resim-İş dersinin öğretimine yönelik genel bilişsel öğrenmelerinin orta düzeyde kaldığı bulgulanmıştır. 3. Öğretmenler (kontrol) ile deney grubundaki öğrencilerin bilişsel öğrenme durumları arasındaki farklar incelendiğinde farkın deney grubu öğrencilerinin lehine belirdiği, sınıf öğretmenlerinin alan bilgisine yeteri kadar sahip olamadıkları bulgulanmıştır. 4. Deney ve kontrol grubu öğrencilerin bilişsel öğrenme durumları arasındaki farklar incelendiğinde, farkın deney grubu öğrencilerinin lehine belirdiği bulgulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin, desteklendiği takdirde resim-iş dersi öğretim programında bulunan konulan öğretebilmede daha başarılı olabilecekleri söylenebilmektedir. 5. Kontrol grubu öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesine ilişkin farklar incelendiğinde farkın deney grubu lehine belirdiği bulgulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin, desteklendiği takdirde resim-iş dersini işlemede daha başarılı olabilecekleri söylenebilmektedir. 6. Kontrol grubu öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesine ilişkin farklar incelendiğinde, kontrol grubu öğretmenlerinin ve resim-iş öğretmenlerinin notlan arasında fark bulgulanmıştır. Bu bulguya göre, sınıf öğretmenlerinin öğrenci çalışmalarını değerlendirmede yeterli olamadıkları söylenebilmektedir. Deney grubu öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesine ilişkin farklar incelendiğinde, kontrol grubu öğretmenlerinin notlan ile resim-iş öğretmenlerinin notlan arasındaki farkın kontrol grubundakinden daha az olduğu bulgulanmıştır. Bu bulguya göre, öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesinde, sınıf öğretmenlerinin desteklendiğinde gerçekçi bir değerlendirme yapabildikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the classroom teachers' attitudes towards art lesson, their field knowledge in reaching the aims of the lesson, their skills in teaching it and their approaches towards students works are examined. The teachers working in the primary school of the Central Malatya forms the frame work of the research. The samples are formed by the teachers working in 6 different primary schools and also 6 classroom teachers teaching in the 5 th classes, three primary schools are selected out of these primary schools. The datum related to the subproblems are obtained with the attitude determination scale developed by the researcher, knowledge determination test I- E, mini test I- n, students drawings the notebooks of participant teachers. SPSS (Statical Packape for Social Sciences) is used in analysing the datum. In the scale of attitude determination the numarical datum are interpreted by taking away the frequency (f), percentage (%) and average (x) and standart deviation (s) of each attitude. The points taken by teachers, test group students and control group students from knowledge tests are examined by determining the five fold point interval. In the direction of these points, the datum in the test are interpreted by calculatig the average of the test and the data related to the average difficulty of the test. The differences betweeen the averages of the test and control group are examined by using t test. According to the result of the stastistics applied total datum: 1- It is observed that 1st grade teachers do not believe in the necessity of art and they have a tendency not to pay attention to art activities and they do not developed an esthetic taste although they express their intrests in visual arts. It is observed their attitudes towards the art lesson is, however, in the primary school teaching department, art education is needed and their belief that art lesson is necessary for every student at primary school, they have a tendency to believe in the peculiar specialities of art lesson is needed, and also they have a tendency to have another subject instead of art at artIV lesson, they also think the materials are unnecessary expense for the students and their giving less importance to art then maths and science. According to these result, we can say that class teachers do not have a positive attitude towards visual arts and art lesson. 2- It is found that the classroom teachers cognitive learnings towards teaching art lesson is at the middle level. 3- When the differences of the cognitive learning conditions of teachers (control) group and test group students are observed, it is found that there is a difference in favour of experimental and classroom teachers do not have enough field knowledge. 4- When the differences of the cognitive learning conditions of test group and control group students are observed, it is found that distincition is in favour of the test group. It can be said that; if the classroom teachers are supported they will be more successful in teaching the subjects in the curriculum of art lesson. 5- When the differences concerning the evaluation of the test group and the control group students drawings are observed, it is found that the difference is in favour of control group. It can be said that; If the classroom teachers are supported, they will be more successful in teaching of art lesson. 6- When the differences concerning the evaluation of the test group studens' drawings, a difference was found among the grades of art teachers and classroom teachers. According to this finding, It can be said that the classroom teachers are not capable of evaluating the students drawings. When the differences are examined related to the evaluation of te test group students' drawings, it is foun that the differences about the grades test group classroom teachers' and art teachers is louver than control group's. Also according to this finding in evaluating of the students drawings, If classroom teachers are supported they will be able to do objective evaluation can be said.