Kıbrıs Türk toplumunda 1974 sonrası sanat pratiklerinin gelişimi ve adanın politik süreciyle tetiklenen bu gelişimin çalışmalara yansıması
The development of art practices in the Turkish Cyprus society after 1974 and the reflection of this development, trigged by the political process of the island on the artworks
- Tez No: 854580
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN SAYBAŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Kişisel ve toplumsal hikayelerden beslenen bir unsur olarak sanat, nesiller boyunca hem kolektif belleğin bir yansıması olarak öne çıkmış, hem de bu belleğin oluşmasına yardımcı olmuştur. Bu bağlamda toplumların geçirdiği politik ve sosyal süreçlerle ilişki içerisinde olmanın ötesinde, bu süreçlere farklı perspektiflerden bakmanın da bir aracıdır. Kolektif belleğin alanına dahil olmak, olayların hatırlanma ve unutulma biçimine 'toplumsalın' çatısı altında karar verilmesi ve bireyin, toplumsal bir varlık olarak ortak zaferler, ortak travmalar ve en önemlisi ortak 'düşmanları' toplumun geneliyle paylaşmasına yol açmaktadır. Bu da, nesiller arası bağın kurulumunu belirlemekte ve bu bağın yansımaları, başka birçok alanda olduğu gibi, sanatta da kendini göstermektedir. Kıbrıs'ta 1963-1974 yılları arasında yaşanan çatışma ve bunun ardından gelen bölünme ve göç de, bellek temelinde adadaki sanatın üretimine yön veren bir dönüşüm alanı açmıştır. Halen bölünmüş olan adanın kuzeyinde üretilen sanat çalışmalarını, özellikle nesiller arası aktarılan travma ve aktarılan yastan hareketle ele alan bu tez, özellikle bölünmenin gerçekleştiği 1974 yılının sonrasına odaklanmakta ve göçle bağlantılı 'ev' hissi, 'öteki' üzerinden kurulan kimlik sorgulaması ve savaş travması gibi konuların farklı nesillerden sanatçıların çalışmalarında nasıl somutlaştığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
As an element nourished by personal and social stories, art has stood out as a reflection of collective memory throughout generations and has helped create this memory. In this context, beyond being in relationship with the political and social processes that societies go through, it is also a tool for looking at these processes from different perspectives. Being included in the field of collective memory causes the way in which events are remembered and forgotten to be decided under the umbrella of the 'social', and the individual, as a social being, shares common victories, common traumas and most importantly common 'enemies' with the general society. This determines the establishment of the bond between generations, and the reflections of this bond manifest themselves in art, as in many other areas. The conflict in Cyprus between 1963 and 1974 and the subsequent division and migration opened an area of transformation that guided the production of art on the island based on memory. This thesis, which deals with the art works produced in the northern part of the currently divided island, especially with reference to the trauma and mourning transferred between generations, focuses especially on the period after 1974, when the division took place, and examines the issues such as the feeling of 'home' related to migration, identity questioning based on the 'other' and war trauma. It examines how it is embodied in the works of artists from different generations.