Başörtüsü ve sekülerleşme tartışmaları: Başörtüsünü çıkaran kadınlar
Headscarf and secularization debate: Women who take off headscarves
- Tez No: 854581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada başörtüsünü çıkarmak bir fenomen olarak ele alınmış; başörtüsü çıkarmanın nasıl deneyimlendiği, bu kararın verilmesinde nelerin etkili olduğu, deneyimin anlamı, deneyimle din arasında nasıl ilişki kurulduğu konuları incelenmiştir. Amaç, katılımcılar için başörtüsü çıkarmanın ne anlama geldiğini anlamak ve dinî yaklaşımlarının bu karardan nasıl etkilendiğini görmektir. Dinî inancın ve dinî yaklaşımların değişimi sekülerleşme teorilerinde de tartışılan konulardan biridir. Bu araştırmada da başörtüsü çıkarma olgusu ve katılımcıların dinî deneyimleri ve yaklaşımları sekülerleşme bağlamında ele alınmıştır. Araştırma için başörtüsünü çıkaran on beş kadınla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonunda başörtüsü çıkarma deneyiminde inançsızlık, temsiliyet ve kadınlık konularının etkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların dinî yaklaşım ve dini yaşama biçimlerinin şekillenmesinde başörtüsünü çıkarmak her zaman kırılma noktası olmamaktadır. Katılımcıların dini bireysel olarak algıladığı görülmüştür. Ayrıca katılımcılar İslamî yaşam tarzını bir bütün olarak benimsememiş, İslam'ın emirlerinin ve yasaklarının arasından tercihler yaparak özgün yaşam tarzı oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In the study, removing the headscarf was considered as a phenomenon; How to remove the headscarf is experienced, what is effective in making this decision, the meaning of the experience, how the relationship between experience and religion is examined. The goal is to understand what it means to remove the headscarf for the participants and to see how their religious approaches are affected by this decision. The change of religious belief and religious approaches in secularization theories is one of the issues discussed in secularization theories. In this study, the phenomenon of removing the headscarf and the religious experiences and approaches of the participants were discussed in the context of secularization. For the research, semi-structured interviews were conducted with 15 women who took off their headscarves. At the end of the study, it was seen that the themes of disbelief, representation and femininity were effective in the experience of removing the headscarf. Removing the headscarf is not always a breaking point in shaping the religious approach and religious life styles of the participants. It was observed that the participants perceived their religion as individual. In addition, it has been seen that a bricolage is made by making choices from orders and prohibitions, not living the Islamic lifestyle as a whole.