Arapça öğretmenlerinin dil öğretim metotları açısından yeterliliğinin incelenmesi
Examining the competence of Arabic teachers in terms of language teaching methods
  1. Tez No: 854588
  2. Yazar: YUNUS KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yabancı dil öğrenimi ve öğretimi çok eski tarihlerden beri var olan bir etkinliktir. Toplumsal etkileşim arttıkça, farklı dillerin bilinmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle yabancı bir dilin en iyi ve etkili şekilde öğretilmesine yönelik çabalar günümüze kadar devam etmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için birçok yöntem, teknik ve uygulama denenmiş sürekli olarak yeni arayışlar içinde olunmuştur. Dilin sadece bir yönü değil her açıdan öğretilmesini amaçlayan dil öğretimi; kullanılan metot ve tekniklerin bilinmesini, yeni uygulamaların benimsenmesini ve çeşitli aktivitelerin kullanılmasını gerektirir. Arapça, Türkiye'de ikinci dil olarak öğretilen yabancı diller arasında en çok tercih edilenidir. Arapça öğrenme isteğinin temelinde başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere İslami kaynakların bu dilde olması yatar. Araştırmada Arapça klasik yöntemleri yerine yeni nesil uygulama ve tekniklerin kullanılması gerektiğidir. İlköğretimden üniversiteye kadar MEB müfredat ve programında dil öğretim başarısızlık olmuştur. Müfredatın güncellenerek insanların gramer dil bilgisi yerine konuşma pratiği kendilerini ifade edebilecek sosyal yaşamlarını sağlayabilecek bir eğitim öğretim düzenlemesi yapılmalıdır Türkiye'de Arapça öğretimi için yükseköğretim programlarında belirlenmiş çeşitli bölümleri, özel eğitim kurumları ve orta öğretim düzeyindeki İmam-Hatip Liseleri gibi kurumlar bulunmaktadır. Araştırmanın odak noktası İmam Hatip ortaöğretim okullarında görev yapan Arapça öğretmenlerinin Arapça öğretiminde kullandıkları yöntemleri belirlemektir. Bu amaçla tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın katılımcı grubunu İmam Hatip ortaöğretim okullarında görev yapan 13 Arapça öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular İmam Hatip ortaöğretim okullarında Arapça öğretiminde karşılaşılan ciddi sorunların öğretmenin metodolojik bilgisine yetersiz olmasından değil daha ziyade müfredat, öğrencinin hazırlık düzeyi, sınıf mevcudu gibi başka faktörlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning and teaching is an activity that has existed since ancient times. As social interaction has increased, it has become necessary to know different languages. For this reason, efforts to teach a foreign language in the best and most effective way have continued until today. Many methods, techniques and applications have been tried to realise this aim and new searches have been made continuously. Language teaching, which aims to teach not only one aspect of the language but also all aspects of it, requires knowledge of the methods and techniques used, the adoption of new practices and the use of various activities. Arabic is the most preferred foreign language taught as a second language in Turkey. The desire to learn Arabic is based on the fact that Islamic sources, especially the Holy Qur'an, are in this language. In Turkey, there are various departments designated for Arabic language teaching in higher education programmes and institutions such as Imam Hatip High Schools at the secondary education level. The focus of the research is to determine the methods used by Arabic teachers working in Imam Hatip secondary schools in Arabic language teaching. For this purpose, the participant group of the study, which was carried out using the survey model, consisted of 13 Arabic teachers working in Imam Hatip secondary schools. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. The findings revealed that the serious problems encountered in Arabic language teaching in Imam Hatip secondary schools are not due to the teacher's lack of methodological knowledge, but rather due to other factors such as curriculum, student's level of preparation, and class size.