Yenilik fetişizmi üzerinden yerli ve yabancı reklamların karşılaştırılmasına yönelik bir analiz
An analysis of the comparison of local and foreing advertisements on the novelty fetishism
  1. Tez No: 854603
  2. Yazar: NURGÜL TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşamın her alanında yeni olanın daha iyi olduğu anlayışı hâkimdir. Bu anlayış, reklam ve tüketim alanında da bu şekildedir. Bireyler önceleri yalnızca ihtiyaçları doğrultusunda kendisine yarar sağlayacak olan yeni bir ürün ve hizmeti satın alırken, günümüzde daha modern ve daha çağdaş olmak için dönemin en yenisini tercih etmektedir. Yeni olan ürün veya hizmetin bir önceki üretiminden farklı bir özelliği olmasa bile yeni olması o ürünü satın almak ve tüketmek için yeterli bir sebeptir. Bireyler yeni olan ürün veya hizmetleri kullanması ve bunlara duygusal anlamlar yüklemesiyle beraber bu ürün veya hizmetler fetiş bir nesneye dönüşmektedir. Fetişizm, özne ile nesne ile arasındaki ilişki sonucu ortaya çıkmakta ve insanların bir nesne veya objeyle olan ilişkisini ele almaktadır. Yeni olan hiçbir özelliği bulunmasa bile sadece yeni olmasından kaynaklı olarak bireyin gözünde fetişleşmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasında, yerli ve yabancı reklamlarda kullanılan yeni kavramını yenilik fetişizmi üzerinden incelemek amaçlanmaktadır. Çalışmada akıllı telefon markalarından olan İphone ve Samsung markalarının yapmış oldukları yerli ve yabancı reklamlar, yenilik fetişizmi kapsamında incelenmiştir. Çalışmada; yenilik fetişizminin reklamda kullanılan soyut anlamları ve göstergeleri tespit edilmeye amacıyla göstergebilim tekniği kullanılmıştır. Çalışma doğrultusunda yapılan göstergebilimsel analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre incelenen reklamlarda; markaların güvenilirliğini ve tanınırlığını arttırmak aynı zamanda satış kolaylığı sağlamak amacıyla yenilik fetişizmini reklamlarda yoğun olarak kullandığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding that new is better prevails in every aspect of life. This understanding is also the same in the field of advertising and consumption. While individuals used to purchase a new Product or service that would only benefit them in line with their needs, today they prefer the newest of the era in order to be more modern and contemporary. Even if the new Product or service does not have any different features than the previous Production, its newness is a sufficient reason to purchase and consume that Product. When individuals use new Products or services and attach emotional meanings to them, these Products or services turn into a fetish object. Fetishism emerges as a result of the relationship between the subject and the object and deals with the relationship of people with an object or object. Even if it has no new features, it becomes a fetish in the eyes of the individual just because it is new. In the light of all this information, this thesis study aims to examine the concept of new used in domestic and foreign advertisements through innovation fetishism. In the study, domestic and foreign advertisements of İphone and Samsung smartphone brands were examined within the scope of novelty fetishism. In the study, semiotic method was used to determine the abstract meanings and indicators of novelty fetishism used in advertising. According to the findings obtained as a result of the semiotic analyzes carried out in line with the study, in the advertisements examined; It has been concluded that brands use novelty fetishism extensively in advertisements in order to increase their reliability and recognition, as well as to facilitate sales