Ortaokul öğretmenlerinin EBA platformuna yönelik tutum ve görüşleri
Attitudes and opinions of middle school teachers towards EBA platform
- Tez No: 854602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğretmenlerinin EBA platformuna yönelik tutum ve görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelemesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak karma araştırma yönteminde yakınsayan parelel desene göre çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutu betimsel bir araştırma niteliğinde olup nedensel karşılaştırma deseninde yürütülmüştür, nitel boyutunda ise durum çalışması modeli kullanılmıştır. Nicel araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Siirt merkezdeki FATİH Projesi kurulumu tamamlanmış okullarda görev yapan branş öğretmenleri oluşturmuştur. Nicel araştırmaya bu okullardan küme örnekleme ile seçilen okullarda görev yapan 248 öğretmen katılmıştır. Nicel araştırmanın evreninden amaçlı örnekleme yöntemi olan maksimum çeşitlilik yöntemi ile seçilen 14 öğretmen nitel örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada nicel boyutu oluşturan veri analizleri, istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla veri toplamak için EBA Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. Ulaşılan verilerin, betimsel istatistik teknikleri kullanılarak analizi yapılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmı için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel çalışmanın demografik değişkenlerine göre ETÖ'nün alt boyutları olan EBA'nın gerekliliği ve EBA'nın uygulanabilirliği alt boyutlarında anlamlı fark oluşturup oluşturmadığına bakılmıştır. Öğretmenlerin okul türüne, kıdemlerine ve EBA kullanım yeterliliklerine göre EBA tutum puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Cinsiyetlerine, görev yaptıkları branşlarına, öğrenim durumlarına ve EBA için kullandıkları araç çeşidine göre ise tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Özel Okuldan, İmam Hatip Ortaokulundan ve Devlet Ortaokulundan öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenler öğretim programına göre en çok EBA içeriklerinin yetersiz olduğu, öğretmen ve öğrenci için kısmen işlevsel olduğu görüşlerini dile getirmişlerdir. EBA kullanımında en fazla internet altyapı sorunlarıyla karşılaştıklarını bunu çözmek için okullarda sistemin internet altyapısı eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini söylemiş-lerdir. EBA kullanımının arttırılması için etkileşimli zengin içeriklerin sisteme yüklenmesi önerisinde bulunan öğretmenler gelecekte EBA'nın rahat ulaşılabilir bir platform ve eğitim-öğretim için zengin bir yardımcı kaynak olması gerektiğini belirtmişlerdir. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the attitudes and opinions of secondary school teachers towards the EBA platform in terms of various variables. For this purpose, the study was conducted according to the convergent parallel design in the mixed research method. The quantitative dimension of the research was a descriptive research and was conducted in a causal comparison design, and the case study model was used in the qualitative dimension. The population of the quantitative research consisted of branch teachers working in schools where the FATİH Project installation was completed in the center of Siirt in the 2022-2023 academic year. 248 teachers working in schools selected through cluster sampling from these schools participated in the quantitative research. 14 teachers selected from the universe of the quantitative research using the maximum diversity method, one of the purposeful sampling methods, formed the qualitative sample group. Data analysis, which constitutes the quantitative dimension of the research, was carried out using a statistical package program. In the study, EBA Attitude Scale (ETÖ) was used to collect data to determine teachers' opinions. The data obtained were analyzed using descriptive statistical techniques. Since the data were not normally distributed, nonparametric tests were used. Semi-structured interviews were conducted in the qualitative part of the research. The data obtained was analyzed using the descriptive analysis technique. According to the demographic variables of the quantitative study, it was examined whether there was a significant difference in the sub-dimensions of EBA, the necessity of EBA and the feasibility of EBA. A significant difference was found in teachers' EBA attitude scores depending on their school type, seniority and EBA usage proficiency. There was no significant difference in their attitudes according to their gender, branch of employment, educational background and the type of tools they used for EBA. Semi-structured interviews were conducted with teachers from Private School, Imam Hatip Secondary School and State Secondary School. According to the results obtained, teachers mostly expressed the opinion that the EBA contents were insufficient and partially functional for the teacher and the student, compared to the curriculum. They stated that they mostly encountered internet infrastructure problems in the use of EBA and that in order to solve this, the deficiencies in the internet infrastructure of the system in schools should be eliminated. Teachers who suggested uploading rich interactive content to the system to increase the use of EBA stated that EBA should be an easily accessible platform and a rich auxiliary resource for education in the future. According to the results obtained in the study, suggestions were made for practitioners and researchers.