Kesim için mezbahaya sevk edilen Akkaraman tokluların taşıma stresi üzerine propolisin etkileri
Effects of propolis on the carrying stress in akkaraman yearling transferring the slaughterhouse for slaughter
  1. Tez No: 854666
  2. Yazar: SABRİYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Zooloji, Veterinary Medicine, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşletmelerde hayvan satışları, yerinde yapılamayan teşhis ve tedavi uygulamaları ve kesim gibi nedenler ile hayvanların bir yerden başka bir yere nakli hemen her işletmede sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Her ne sebeple olursa olsun nakilye esnasındaki koşullar ve nakil süresi ile ilgili olarak hayvanlar farklı seviyelerde olumsuz durumların etkisinde kalabilmektedir. Bu çalışma, hayvan nakilleri esnasında oluşan stres durumları nedeniyle meydana gelen verim kayıplarını en aza indirmek ve/veya önüne geçmek için yapılmıştır. Araştırmada yaklaşık 12 aylık yaşta toplam 36 adet Akkaraman Toklu, Kontrol, Propolis-75 (75 mg/kg oral) ve Propolis-150 (150 mg/kg oral) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Taşıma öncesi ve sonrasında (yaklaşık 8.5 saat) hayvanların canlı ağırlık tartımları yapıldı ve kan örnekleri alınarak analizleri gerçekleştirildi. Kesimi yapılan hayvanların sıcak karkas pH ölçümleri yapıldı, karaciğer dokularında oksidatif stres parametrelerine bakıldı ve kas dokularının yağ asidi kompozisyonları tespit edildi. Nakliye nedeniyle Kontrol, P75 ve P150 gruplarında oluşan canlı ağırlık kayplarının (sırasıyla 3.50, 2.23 ve 1.92 kg) istatiskiksel anlamda önemli olduğu tespit edildi (P0.05). Sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan propolisin farklı dozlarının Akkaraman tokluların nakliye stresi üzerine önemli pozitif etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transfer of animals from one place to another due to reasons such as animal sales in enterprises, diagnosis and treatment practices that cannot be done on-site, and slaughter is a frequent situation in almost every enterprise. For whatever reason, animals are under the influence of different levels of adverse conditions regarding the transport conditions and duration during transport. This study was carried out to minimize and/or prevent yield losses due to stress situations during animal transport. In the study, a total of 36 Akkaraman fed controls at the age of 12 months were divided into 3 groups as propolis-75 (75 mg/kg orally) and propolis-150 (150 mg/kg orally). Before and after transport (approximately 8.5 hours), the animals' live weights were weighed and their blood samples were taken and analyzed. The pH measurements were made in the warm carcass of slaughtered animals, and oxidative stress parameters were examined in liver tissues and fatty acid compositions of muscle tissues were determined. It was determined that the live weight losses in the Control, P75 and P150 groups due to transportation (3.50, 2.23 and 1.92 kg, respectively) were statistically significant (P0.05). As a result, it was determined that the different doses of propolis used in this study had significant positive effects on the transportation stress of Akkaraman Yearlings.