Covıd-19 pandemi sürecinin hastane öncesi acil sağlık hizmeti alan hipoglisemi hastaları üzerine etkisinin retrospektif değerlendirmesi
Retrospective Evaluation of the Effect of the COVID-19 Pandemic Process on Hypoglycemia Patients Receiving Pre-Hospital Emergency Health Services
- Tez No: 854667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: COVID-19 Pandemi sürecinin HÖASH alan hipoglisemi olguları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel olarak planlanan çalışmanın evrenini, Manisa 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde hipoglisemi tanısı ile hizmet alan hastalar oluşturmuştur (n= 5.196). COVID-19 Pandemisinin başladığı 2020 yılı pandemi yılı olarak kabul edilmiş, 2020 yılından önceki 2018-2019 ve 2020 yılından sonraki 2021-2022 yıllarının verileri değerlendirilmiştir. Veri analizinda SPSS 21.0 programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistik olarak ortalama, standart sapma ve yüzde verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki karşılaştırmalar için ki-kare analizi kullanılmıştır. İki parametreden oluşan değişkenlerde farklılık olup olmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla parametreden oluşan değişkenler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the impact of the COVID-19 pandemic process on hypoglycaemia cases receiving PHEMS. Materials and Methods: The population of the retrospective cross-sectional study consisted of patients receiving services with a diagnosis of hypoglycaemia in Manisa 112 Emergency Health Services (n= 5.196). The year 2020, when the COVID-19 pandemic started, was accepted as the pandemic year, and the data of 2018-2019 before 2020 and 2021-2022 after 2020 were evaluated. SPSS 21.0 software was used for data analysis, and mean, standard deviation and percentage were given as descriptive statistics. Chi-square analysis was used for comparisons between categorical variables. Independent sample t test was used to determine whether there was a difference in variables consisting of two parameters, and one-way analysis of variance was used for variables consisting of more than two parameters.