Üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet algı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of gender perception level of university students
  1. Tez No: 854699
  2. Yazar: İZZETTİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Toplumsal cinsiyetin kapsadığı rol kavramı, bireyin içinde bulunduğu toplumun kurallarına göre neyi, nasıl yapması gerektiğini belirleyen davranışlar bütünüdür. Toplumun kültürel değer yargıları bireye bu kurallara uyma noktasında baskı kurmaktadır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algı düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın evrenini 1 Nisan-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Batman Üniversitesi hemşirelik bölümü, Gaziantep Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümü ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinde okuyan 752 öğrenci oluşturmuş, çalışmaya katılmayı kabul eden 553 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ile yüzyüze toplanmıştır. Veriler SPSS programında değerlendirilmiş, programda bağımsız gruplar için x² testi uygulanmıştır. Çalışmaya katılanların %66.9'u kadın olup, %74.5'i çekirdek aileye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The role concept covered by gender is the set of behaviors that determine what and how an individual should do according to the rules of the society in which he or she lives. The cultural value judgments of the society put pressure on the individual to comply with these rules. This study aimed to evaluate the gender perception level of university students. The population of the cross-sectional and descriptive study consisted of 752 students studying in Batman University nursing department, Gaziantep University classroom teaching department and guidance and psychological counseling departments between April 1 and May 31, 2022, and the research was conducted with 553 students who agreed to participate in the study. Data were collected face to face with the sociodemographic information form and the Gender Perception Scale. The data were evaluated in the SPSS program, and x² test was applied for independent groups in the program. 66.9% of the participants in the study are women and 74.5% have a nuclear family.