Yoksul lise son sınıf öğrencilerinde eğitim algısı: Mamak örneği
Poverty high school students's perception of education: The case of Mamak
- Tez No: 375517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Genç yoksulluğu”kavramı yoksul ailede yetişen gençleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Bilginin en önemli sermaye olarak görüldüğü 21. yüzyılda eğitim özellikle yoksul gençler için hayati önem taşımaktadır. Yoksul ailelerdeki gençler ancak gelir düzeyi yüksek alanlarda istihdam edilerek yoksulluktan kurtulabilirler. İstihdam edilebilirliği arttırmada ve sosyo-ekonomik seviyesi yüksek meslek seçiminde ise eğitim şüphesiz önemli bir belirleyicidir. Bu çalışmanın amacı yoksul gençlerin eğitimin toplumsal ve özellikle ekonomik işlevleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmektedir. Bu amaçla araştırma Mamak ilçesinde yer alan genel lise ve meslek lisesinde eğitim gören 12. sınıf öğrencileri ile sınırlıdır. Araştırmanın genel lise ve meslek lisesi ile sınırlı olmasının nedeni söz konusu okullara sınavsız geçiş yapılmasıdır. Böylece ilçede ikamet eden gençlere ulaşılmıştır. Çalışmanın lise son sınıf ile sınırlı tutulmasının nedeni ise yoksul gençler için bu dönemin üniversite eğitimi ile iş hayatı arasında tercih yapacakları önemli bir dönemi içermesidir. Çoğunlukla gelir düzeyi düşük olan ailelerin yer aldığı Ankara'nın Mamak ilçesinde, 3 Genel lise ve 3 Meslek lisesi olmak üzere toplam 6 lisede nicel araştırma yöntemlerinden biri olan survey (tarama) yöntemi kullanılarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda eğitim algı düzeyi kategorileri ile öğrencilerin demografik özellikleri (cinsiyet, kardeş sayısı, aylık toplam gelir) ve üniversite sınavına hazırlanma durumu arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Yapılan araştırma lise türüne göre analiz edildiğinde, lise türü ile ebeveynlerin eğitim düzeyi, aylık toplam gelir, eğitim algı kategorileri, yoksulluğun çözümü değişkenleri arasında ilişki tespit edilmiştir. Son olarak gelir grupları ile yoksulluğun çözümü değişkenleri arasında istatistiksel olarak ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Yoksulluk, gençlik, eğitim, genç yoksulluğu, istihdam edilebilirlik
Özet (Çeviri)
“Young poverty”is used to describe for young people in poor families. Information is the most important capital in the 21st century, especially poor youth. If the young people work in jobs high-income, they can escape from poverty. Education doubtlessly is a significant determinant in the selection, enhancing employability and socio-economic level higher vocational.The aim of this study is to learn the poor young people thinking about the social function, specially economic function. Field survey make in chapter three of research and is limited to general high school and vocational high school (12 classes) for the high schools admits students without examination. Also, they can make choice between work and education this period. This research are made three general and three vocational in Mamak, using survey methods.The results of research have been identified on the relationship some of the varieblies; between demographic information and prepartion for university entrance exams; between income groups and poverty solution. In addition, this research analyzed in terms of school type. There is a relationship between school type factor and level of education parents's, income, education perception categories, poverty solution factor. Key Word : Poverty, youth, education, young poverty, employability.