Mahkûmlarda ve üniversite öğrencilerinde suça yönelik tutumlar, merhamet ve intikam düzeylerinin incelenmesi
The examination of the levels of criminal attitudes, compassion, and revenge in prisoners and university students
- Tez No: 824825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Suç, hukuk düzenini, psikolojiyi, sosyolojiyi ve çeşitli bilim dallarını ilgilendiren bir olgudur. Suç davranışına neden olan birçok faktör vardır. Psikolojik, sosyolojik, biyolojik vb. Bu araştırmada suç davranışını anlayabilmek için suça yönelik tutumlar, merhamet ve intikam arasındaki ilişkiler çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. İntikam, kişinin uğradığı haksızlıktan dolayı başkasından öç alma düşüncesidir. Merhamet, bir başkasının yaşadığı sıkıntıyı gidermek için ortaya konan çabadır. Suç işleme davranışı, merhamet ve intikam arasındaki ilişkilerin incelenmesi rehabilitasyon programlarını etkin şekilde planlayabilmemize yardım edeceği düşünülmektedir. Araştırma, 200 mahkûm (131 Erkek, 69 Kadın), 209 üniversite öğrencisi (49 Erkek, 131 Kadın), toplamda 409 katılımcı ile yapılmıştır. Veriler normal dağılım sergilediği için parametrik analizler kullanılmıştır. Merhamet ve intikam arasında orta düzeyde anlamlı ilişki, intikam ve suça yönelik tutumlar arasında orta düzey anlamlı, merhamet ve suça yönelik tutumlar arasında düşük düzey ilişki saptanmıştır. Suça yönelik tutumlar ve intikam puanları cinsiyet değişkenine göre anlamlı farka sahiptir. Suça yönelik tutumlar, eğitim düzeyine göre incelendiğinde, grup puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Toplum mahkûmlara karşı olumsuz düşüncelere sahiptirler. Mahkûmların yeniden topluma kazandırılabilmeleri için bu olumsuz algı, zaten hukuk düzenine uyum sağlayamamış bireyler için olumsuzluk yaratmaktadır. Geçmişinde hukuk düzenine uyum sağlamakta zorlanan mahkûmların topluma kazandırılması toplumsal barış için önemlidir. Cezaların infaz hukukunun temel amaçlarından birisi, mahkûmların ıslahıdır. Bu bağlamda, mahkûmların yeniden suç işlemesinin önüne geçilmesi gerek mahkûmlar gerek toplum için birçok avantaj yaratacaktır. Etkin bir rehabilitasyon programı etkin bir ceza infaz sistemi oluşturacaktır. Ayrıca toplumsal düzenin de korunmasında, infaz hukuku rejiminin başarıya ulaşması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Crime is a phenomenon that concerns the legal order, psychology, sociology, and various branches of science. Many factors cause criminal behavior. Psychological, sociological, biological, etc. In this study, the relations between attitudes towards crime, compassion, and revenge are discussed in various aspects to understand criminal behavior. Revenge is the thought of taking revenge on another for the injustice suffered by the person. Compassion is the effort put forth to relieve another's distress. Examining the relationships between criminal behavior, compassion, and revenge helps us to plan rehabilitation programs effectively. The research was conducted with 200 prisoners (131 Men, 69 Women), and 209 university students (49 Men, 131 Women), a total of 409 participants. Parametric analyzes were used because the data showed a normal distribution. A moderately significant relationship was found between compassion and revenge, a moderately significant relationship between attitudes toward revenge and crime, and a low-level relationship between attitudes toward compassion and crime. Attitudes towards crime and revenge scores have a significant difference according to the gender variable. When attitudes towards crime were analyzed according to education level, a significant difference was found between group scores. Society has negative thoughts toward prisoners. This negative perception creates negativity for individuals who have not been able to adapt to the legal order for the prisoners to be reintegrated into society. Social peace needs to reintegrate the prisoners who had difficulties adapting to the legal order in the past. One of the main purposes of the law of execution of penalties is the correction of prisoners. In this context, preventing prisoners from committing crimes again will create many advantages for both the prisoners and society. An effective rehabilitation program will create an effective penal execution system. In addition, the execution law regime must succeed in preserving the social order.