Kamu ve özel sektör çağrı merkezi çalışanlarının okupasyonel denge durumunun karşılaştırılması
A comparison of the ocupational balance status of public and private sector call centre employees
  1. Tez No: 854707
  2. Yazar: MAHMUT HÜDAYİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin amacı yoğun ve stresli çalışma koşulları, uzun ve vardiyalı çalışma süreleri olan kamu ve özel sektör çağrı merkezi çalışanlarının iş, ev ve sosyal yaşamları arasındaki aktivite dengesinin düzeyini belirlemek ve iki grup arasındaki denge durumunu karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda iki grup arasındaki okupasyonel denge durumu farklılığı değerlendirilmiştir. Çalışmaya 86'sı kamu hizmetleri çağrı merkezi çalışanı ve 106'sı özel sektör çağrı merkezi çalışanı olmak üzere 192 kişi katılmıştır. Çalışanların okupasyonel dengesi Aktivite-Rol Dengesi Anketi 11 (ARDA11-T) ölçeği kullanılarak değerlendirmeye alınmıştır. Verilen toplanması çevrimiçi anket yöntemi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Kamu ve özel sektör çağrı merkezi çalışanı olma değişkeninin, okupasyonel denge üzerindeki etkisi bağımsız örneklem t testi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda Aktivite rol dengesi anketi ile çalışmaya katılan çağrı merkezi çalışanlarının yaşı, eğitim durumu, görev türüne göre istatistiksel anlamlı ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the level of activity balance between work, home and social lives of public and private sector call centre employees with intense and stressful working conditions, long and shift working hours and to compare the balance between the two groups. In line with this purpose, the difference in occupational balance status between the two groups was evaluated. 192 people participated in the study, 86 of whom were public services call center employees and 106 of whom were private sector call center employees. The ooccupational balance of the employees was assessed using the Activity-Role Balance Questionnaire 11 (ARDA11-T) scale. The collection of data was carried out through online survey method. The effect of the variable of being a public and private sector call centre employee on the occupational balance was examined by independent sample t test. As a result of the research, no statistically significant relationship was found between the activity role balance questionnaire and the age, educational status and job type of the call centre employees participating in the study.