Herhangi bir sebeple abdomen bilgisayarlıtomografi çekilen spondiloartrit hastalarında romatoloğun tomografik olarak sakroiliak eklem değerlendirmesi ile radyoloğun raporundaki sakroiliit bulgularının uyumu
Compatibility of the rheumatologist's sacroiliac joint evaluation and the findings in the radiologist's report in spondyloarthritis patients who received abdomen computed tomography for any reason
  1. Tez No: 854751
  2. Yazar: BAŞAK GÜLŞAH KALASLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Spondiloartrit (SpA) tanılı hastalara akut batın şüphesi, malignite taraması veya nefrolitiazis gibi nedenlerle abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) çekildiğinde radyolog tarafından primer hedefe yönelik olarak rapor yazılabilmekte ve sakroiliak eklemdeki (SİE) yapısal değişiklikler bildirilmemektedir. Bu çalışmada herhangi bir sebeple abdomen BT çekilen SpA tanılı hastaların SİE görüntülemelerini retrospektif olarak inceleyip sakroillit varlığı açısından radyoloğun raporuyla uyumuna bakmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Romatoloji polikliniğinde SpA olarak değerlendirilen, herhangi bir sebeple en az bir kez çekilmiş abdomen BT'si olan 188 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların eşlik eden komorbiditeleri, klinik bulguları, laboratuvar verileri ve ilaç kullanımları incelendi. Pelvis direkt grafileri iki ayrı romatolog tarafından birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi. Abdomen BT'leri de füzyon varlığı ve total erozyon skoru açısından incelendi. Bu veriler hastane sistemindeki abdomen BT radyoloji raporlarında bildirilen sakroiliit verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: BT raporları incelendiğinde 33 hastada sakroiliit ile uyumlu bulgular mevcutken, 155 hastada sakroiliit bildirilmemişti. Görüntüler tekrar değerlendirdiğinde 82 hastada sakroiliit ile uyumlu yapısal değişiklikler saptandı. BT'de yapısal değişikliği olan bu hastaların sadece 23'ünde (%28) sakroiliit rapor edilmişti.
Özet (Çeviri)
Introduction: When abdominal computed tomography (CT) is performed for patients with a diagnosis of spondyloarthritis (SpA), suspected acute abdomen, malignancy injuries or nephrolithiasis, a primary target-oriented report can be written by the radiologist and changes in the sacroiliac joint (SIE) are not reported. In this study, we aimed to retrospectively analyze the sacroiliac joint imaging of patients with SpA who had an abdominal CT for any reason, and to check the consistency with the radiologist's report in terms of the presence of sacroillitis. Materials and Methods: 188 patients who were diagnosed as SpA in Dokuz Eylul University Hospital Rheumatology outpatient clinic and who had at least one abdominal CT for any reason were included in the study. Comorbidities, clinical findings in the follow-up, laboratory data and drug use of the patients were evaluated. Pelvis direct radiographs were evaluated independently by two separate rheumatologists. Abdominal CTs were examined by a rheumatologist for the presence of fusion, apparent change, and by calculating the total erosion score. These data were compared with sacroiliitis data in abdominal CT radiology official reports in the hospital system. Results: When CT reports were examined, there were findings consistent with sacroiliitis in 33 patients, while sacroiliitis was not reported in 155 patients. When the images were re-evaluated, structural changes consistent with sacroiliitis were detected in 82 patients. Sacroillitis was reported in only 23 (28%) of these patients with structural changes on CT.