Türk bankacılık sisteminin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu
Integration of the Turkish banking system to the European Union
- Tez No: 98675
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CİNGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Avrupa Birliği için tarihi bir olay olan ve 1 Ocak 1999 tarihinde yürürlüğe giren ortak para birimi EURO ile Avrupa Para Birliği 'nin sağlanmış olması, Bretton Woods Sisteminin kabulünden ve IMF'nin kurulmasından sonra uluslararası para sisteminde gerçekleşen en önemli olaydır. Bu gelişme, Avrupa'da 1958'den beri tek ve büyük bir pazar oluşturulması için harcanan çabaların başarısını göstermektedir. 2000 'li yıllara girerken dünya; ekonomik, finansal ve ticari alanlarda bütünleşmeye yönelmektedir. Uluslararası bütünleşmenin bir ayağını, Avrupa Birliği ülkelerinin parasal ve siyasi birlik hedefine ulaşmak için gayretleri ve çalışmaları oluşturmaktadır. Özelllikle finans sektöründe yaşanan küreselleşme ve uluslararası rekabet diğer alanlara göre daha fazladır. Avrupa Birliği'ne Gümrük Birliği ile bağlantılı tek ülke olan Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ile oldukça yakın ticaret, hizmet ve finans bağlantılarına sahiptir. Bu nedenden dolayı Birlik içindeki gelişmeleri yakından izlemek ve uyum sağlamaya çalışmak zorundadır. Türk finans kesiminin en gelişmiş sektörünü oluşturan bankaların, ekonominin diğer sektörleriyle doğrudan ilgili olmaları da önemlerini bir kat daha artırmaktadır. Günümüzde bankalar, sadece mevduat toplayıp, bunları kredi olarak plase eden kurumlar olmak yanında, yapmış oldukları hizmetleri çeşitlendirmeye ve farklılaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliği Bankacılık sektöründeki yeri ve öneminin, entegrasyonda çıkabilecek soruların ve rekabet şansının karşılaştırmalı olarak analiz edilerek belirlenmesidir. Bunlara ek olarak, Türk bankacılık sisteminin gelişimi ve mali piyasaların derinleşmesini engelleyen faktörlerle birlikte, bankacılık sektörünün yapısı, karlılıkları, kaynak kullanımındaki etkinlikleri, aktif ve pasif yapılarıyla ilgili durumları da AB ülkelerinin bankacılık alanında yaptıkları düzenlemelerin ışığında incelenmektedir.Ill Yaptığımız tespitlere göre, Türk bankacılığı ile Avrupa Birliği bankacılığı arasında mevzuat bakımından önemli farklılıkların bulunmadığı, Türk bankacılık sisteminin yapısal ve ekonomik nitelikte sorunlara sahip olduğu ancak bunların Birliğe entegrasyonu engelleyecek nitelikte olmadığı anlaşılmıştır. Tezin amacı açısından kullanılan tek araç, Data Envelopment Analysis (DEA) adı verilen bir yöntemdir. Türkiye'de yeni bir uygulama olan bu yönteme göre, herhangi bir gözlem kümesi içinde en az girdi bileşimi kullanarak en çok çıktı bileşimini üreten en iyi gözlemleri belirler ve bazı varsayımların ışığı altında bu gözlemlerden oluşturulan etkinlik sınırına göre diğer karar birimlerinin nisbi etkinliklerini ölçmeye çalışır. Çalışmamızın ampirik yönünü DEA adı verilen tekniğin kullanılması suretiyle Türk ve Avrupa Birliği bankalarının nisbi etkinliklerinin saptanması oluşturmaktadır. Yaptığımız analiz sonucunda, incelenen dönem (1993-1998) itibariyle tek bir kamu bankasının sadece bir dönemde etkin olduğu, Türk kamu bankalarının aktiflerinin Türk özel bankalarına nazaran büyük olmasına rağmen etkinsiz olarak faaliyette bulundukları, Türk özel bankaları etkinlik oranlarının Avrupa Birliği bankaları etkinlik oranlarına yakın olduğu tespit edilmiştir. Türk bankalarının uluslararası bankacılık alanında etkin olabilmeleri, mali yönden güçlenmelerine, teknik ve pratik piyasa bilgilerinin sağlanarak aktif bir şekilde uygulanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The construction of European Monetary Union through the acceptance of EURO as the common currency effective from January 1st, 1999 has been a historical event with regard to the European Union and has been concluded among the most important events, only second to the acceptance of Bretton Woods System and the establishment of International Monetary Fund. This development demonstrates the success achieved through the efforts to constitute a single and immense market in Europe since 1958. As the year 2000 is approached, the world makes its way towards integration in terms of economical, financial and trade sectors. One of the steps towards international integration has been the efforts to establish the European Union. Notably in the financial sector, globalization and international competition is more pronounced when compared to the other sectors. Since the banks, that constitute the most advanced sector within the Turkish financial system, are in direct contact with the remaining sectors of economics, their degree of importance is even greater. Nowdays, the banks are not only effective in terms of the creation of the deposit the placement of the deposit in the form of the credits but they are as well effective in terms of intensifying and differentiating their services. Turkey has established close trade, service and financial connections with the European Union members and is the only country that has been linked to the European Union through Customs Union. Therefore, Turkey should closely monitor the developments within the European Union and should make every effort towards compliance to the Union. The purpose of this study is to determine the position and importance of the Turkish banking sector within the European Union Banking sector, the problems that may be confronted in the integration process and the competition power, by means of comperative analysis.Furthermore, together with the factors that prevent development of the Turkish banking sector and financial markets, structure of the banking sector, its profitability, effectiveness of resource use, assets and liabilities are examined with regard to the regulations governing the banking sector in the European Union.Our study determines that there are not considerable differences between Turkish and European Union banking, besides the structural and economic problems of the Turkish banking system are not of the magnitude to prevent unification with the Union. The sole tool used in the study, for the purpose of the target of the thesis, is the Data Envelopment Analysis (DEA). Acording to this method, which is being newly introduced in Turkey, the aim is to specify the best observation within a series of observations, which produces the biggest output combination making use of the smallest input combination and to measure the relative efficiency of other decision units according to the efficiency level of these observations, under certain assumptions. The ampiric aspect of our study is to determine the relative effectiveness of the Turkish and the European Union banks, making use of the DEA method. In result of the analysis we have made, within the term of our study (1993-1998) only one public bank is effective only for a certain time, the public banks are generally operate in an uneffective way, even though the assets of the public banks are bigger than that of the private banks, and effectiveness ratio of Turkish private banks is closer to that of European banks. The Turkish Banks, in order to be effective in the international banking sector, must strenghten themselves financially and equip themselves with technical and practical market knowledge and put into practise such knowledge actively.