Japonya ile Güney Kore'nin oyun teorisi çerçevesinde analizi
Analysis of Japan and South Korea within the framework of game theory
- Tez No: 854759
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Japonya ve Güney Kore'nin 2022 yılı dış ticaret göstergelerine odaklanarak oyun teorisi çerçevesinde bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın önemi, her iki ülkenin ekonomik ilişkilerini derinlemesine anlayarak, dış ticaret açıklarını azaltmaya yönelik stratejik adımların belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Japonya ile Güney Kore arasındaki ticari bağların karmaşıklığı ve derinliği göz önüne alındığında, iki ülkenin dış ticaret dinamiklerini anlamak için oyun teorisini nasıl kullandığını vurgulamak büyük bir önem taşımaktadır. Oyun teorisi, her iki ülkenin karşılıklı bağımlılıklarını ve stratejik tercihlerini anlamak adına güçlü bir araçtır. Temel yöntem, oyun teorisini kullanarak ilk olarak bir oyun matrisi kurulmuştur. Bu matriste, Japonya ve Güney Kore'nin hangi ürün gruplarını ithalatlarını azaltarak dış ticaret açıklarını düşürebileceği belirlenmiştir. İkinci adımda ise, hangi ürün gruplarının ihracatını artırarak dış ticaret açıklarını azaltabilecekleri analiz edilmiştir. Sonuç, her iki ülkenin de belirli ürün gruplarına odaklanarak dış ticaret açıklarını azaltabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, Japonya ile Güney Kore arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek ve bölgesel ticaret dengesini iyileştirmek adına stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide an analysis within the framework of game theory by focusing on the 2022 foreign trade indicators of Japan and South Korea. The significance of the study lies in contributing to the identification of strategic steps to reduce trade deficits by comprehensively understanding the economic relations of both countries. Given the complexity and depth of the trade ties between Japan and South Korea, emphasizing how game theory is utilized to comprehend the foreign trade dynamics of both countries is of great importance. Game theory serves as a powerful tool to understand the mutual dependencies and strategic preferences of both nations. The primary method involves establishing a game matrix using game theory. In this matrix, it is determined which product groups Japan and South Korea can reduce their trade deficits by decreasing imports. In the second step, an analysis is conducted on which product groups can reduce trade deficits by increasing exports. The results indicate that both countries can reduce their trade deficits by focusing on specific product groups. This study provides strategic recommendations to strengthen economic relations between Japan and South Korea and improve regional trade balance.