Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıbba karşı tutumları ve bilgi düzeyleri
Attitudes and knowledge levels of assistant physicians working in muğla training and research hospital towards traditional and complementary medicine
- Tez No: 854801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmada, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimlerin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbba karşı tutum ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01 Mayıs – 01 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılan kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen araştırma görevlilerinin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp görüşleri ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü G*power 3.1.9.7 programı kullanılarak %90 güvenilirlik düzeyi ve 0,05 tolere edilebilir hata oranı ile Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapan 128 araştırma görevlisine ulaşması gerektiği hesaplanmıştır. Çalışmadaki veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış anket formu ile: Yüz yüze veya internet ortamında görüşülerek toplanmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerinin ve anket formunda yer alan sorulara verilen cevapların sayı ve yüzde dağılımları frekans analizleriyle ve aralarındaki farkların anlamlılığı ki-kare uyumluluk testi ve ki-kare ilişkisel testiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: This study aimed to evaluate the views and knowledge levels of assistant physicians working at Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi on Traditional and Complementary Medicine (GETAT). Materials and Methods: It was planned to evaluate the traditional and complementary medicine views and knowledge levels of research assistants who wanted to voluntarily contribute to this cross-sectional and descriptive study conducted between 01 May and 01 August 2023. The sample size of the study was calculated using the G*power 3.1.9.7 program. It was calculated that the sample of the research should reach 128 research assistants working as research assistants at Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi with a reliability level of 90% and a tolerable error rate of 0.05. The data in the study were collected by face-to-face or online interviews with a semi-structured survey form prepared by the researcher. Frequency analysis was used to determine the number and percentage distributions of the personal information of the participants and the answers given to the questions in the survey form, and chi-square compatibility test and chi-square relational test were applied to determine whether the differences between these frequencies were significant.