G7 ve E7 ülkelerinde maliye politikası dalgalanmalarının ekonomik büyümeye etkisi: Panel ARDL analizi
The effect of fiscal policy fluctuations on economic growth in G7 and E7 countries: Panel ARDL analysis
- Tez No: 854819
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Maliye politikası hem gelişmekte olan ülkeler hem de gelişmiş ülkeler tarafından ekonomik büyüme hedefleri başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte maliye politikasından, özellikle Büyük Buhran'dan sonra, krizlerin negatif etkilerini ortadan kaldırmak için sıklıkla yararlanılmaktadır. Dolayısıyla; kamu harcaması, kamu geliri ve kamu borçlanması olmak üzere üç ana unsurdan oluşan maliye politikasının ekonomik büyüme üzerine olan etkisi önemli bir araştırma konusudur. Buna ek olarak, maliye politikası dalgalanmaları hem maliye politikasının etkinliği hem de ekonomik büyümenin sağlanması açısından maliye politikasının kendisi kadar önemli bir faktördür. Çünkü, maliye politikasındaki dalgalanmalar, kendi başına makroekonomik sonuçlar doğurabileceği gibi, mali krizlerle bağlantılı olabilir. Çalışmanın hem maliye politikası dalgalanmalarının ekonomik büyümede meydana getireceği etkiyi incelemesi hem de E7 ülkelerini kapsaması bakımından literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bununla birlikte gelişmiş yedi ekonomiyi oluşturan G7 ülkelerinin ve yükselen yedi ekonomiyi oluşturan E7 ülkelerinin maliye politikası performanslarının karşılaştırılmasının çalışmanın önemini arttırdığı düşünülmektedir. Çünkü G20 ülkeleri içerisinde olan bu iki ülke grubu hem ekonomik açıdan birbirlerine rakiptir hem de birbirleriyle ekonomik iş birliği içerisindedir. Bu çalışmada, G7 ülkeleri ile E7 ülkelerinde maliye politikasının ve maliye politikası dalgalanmalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi, Panel ARDL yöntemi kullanılarak, araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, her iki ülke grubu için, kısa dönemde meydana gelen sapmaların ortalama 3 yıllık bir sürede ortadan kalktığını göstermektedir. Ekonomik krizin modele dahil edilmesi ise, modeli oluşturan değişkenler arasındaki ilişkiyi bozmakta ve (bazı modellerde) hata düzeltme terimini anlamsız hale getirmektedir. G7 ülkeleri maliye politikasında meydana gelen dalgalanmalardan negatif yönde etkilenir iken, E7 ülkeleri bu dalgalanmalardan, genellikle, etkilenmemektedir. Kamu geliri hem G7 hem de E7 ülkelerinde ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilemektedir. E7 ülkelerinde kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde etkisi pozitif iken, kamu borçlanmasının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi her iki ülke grubu için de negatiftir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Maliye Politikası Dalgalanmaları, Kamu Harcaması, Kamu Geliri, Kamu Borçlanması, Panel ARDL Analizi
Özet (Çeviri)
Fiscal policy is frequently used by both developing countries and developed countries, especially for economic growth targets. In addition, fiscal policy is usually used to eliminate the negative effects of crises, especially after the Great Depression. Therefore, it is important to investigate the effect of fiscal policy, which consists of three main factors: government expenditure, government revenue and government debt, on economic growth. In addition, fiscal policy fluctuations are as important a factor as fiscal policy in terms of both the effectiveness of fiscal policy and ensuring economic growth. Because, fluctuations in fiscal policy can have macroeconomic consequences, or they can be linked to financial crises. The aim of the study is to examine the impact of fiscal policy fluctuations on economic growth and to contribute to the literature by covering the E7 countries. Moreover, comparing the fiscal policy effectiveness of G7 countries and E7 countries together increases the importance of the study. Because, these two groups of countries within the G20 countries are both economic rivals and economic cooperation with each other. In this study, the effect of fiscal policy and fiscal policy fluctuations on economic growth in G7 countries and E7 countries was investigated using the Panel ARDL method. The findings show that, for both country groups, the deviations that occurred in the short term disappeared within an average of 3 years. While G7 countries are negatively affected by fluctuations in fiscal policy, E7 countries are generally not affected by these fluctuations. Government revenue positively affects economic growth in both G7 and E7 countries. While the effect of public expenditures on economic growth is positive in E7 countries, the effect of public debt on economic growth is negative for both country groups. KEY WORDS: Fiscal Policy Fluctuations, Government Expenditure, Government Revenue, Government Debt, Panel ARDL Analysis