Spor turizmi destinasyonu açısından imaj ve sadakatin Gaziantep'in marka değeri üzerine etkisi
In terms of sports tourism destination, an application on the brand value of Gaziantep
- Tez No: 854820
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, spor turizmi destinasyonu olarak Gaziantep'in marka değerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, marka kimliği, marka imajı, marka farkındalığı, marka çağrışımları, marka sadakati ve marka değeri kavramları üzerinden Gaziantep'in spor turizmi destinasyonu olarak marka değerini değerlendirirken, Gaziantep'in coğrafi, tarihi ve kültürel özelliklerini de dikkate alır. Ayrıca, Gaziantep'in spor turizmi ile diğer turizm türlerini - kültür, inanç, gastronomi, kongre, botanik ve kuş gözlemciliği turizmi gibi - kapsayan bir strateji benimseme potansiyeli incelenmiştir. Çalışmada, Gaziantep'in spor turizmi destinasyonu olarak marka değerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla demografik değişkenler (cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, yaş, gelir) üzerinde durulmuştur. Veri toplama sürecinde anket tekniği kullanılmış ve toplanan veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, Gaziantep'in marka değerini etkileyen faktörlerin yanı sıra, spor turizmi destinasyonu olarak Gaziantep'in marka değerini artırabilecek stratejiler hakkında bilgiler sağlamaktadır. Bu çalışma, Gaziantep'in spor turizmi destinasyonu olarak markalaşma sürecinin, hem ulusal hem de uluslararası turizm pazarında daha rekabetçi bir konum elde etmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the brand value of Gaziantep as a sports tourism destination. The research evaluates Gaziantep's brand value as a sports tourism destination through the concepts of brand identity, brand image, brand awareness, brand associations, brand loyalty, and brand value, considering Gaziantep's geographical, historical, and cultural features. Additionally, it examines the potential of Gaziantep to adopt a strategy that encompasses sports tourism and other types of tourism - such as cultural, faith, gastronomy, congress, botanical, and bird watching tourism. The study focuses on demographic variables (gender, marital status, education level, age, income) to determine the factors affecting Gaziantep's brand value as a sports tourism destination. The survey technique was used in the data collection process and the collected data was evaluated with statistical analyses. The findings provide information about the factors affecting Gaziantep's brand value, as well as strategies that could increase Gaziantep's brand value as a sports tourism destination. This study demonstrates that the branding process of Gaziantep as a sports tourism destination could help it achieve a more competitive position in both the national and international tourism market.