Akhisar bölgesinde tütün tarımında mekanizasyon durumunun belirlenmesi
- Tez No: 85482
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET AKHİSAR BÖLGESİNDE TÜTÜN TARIMINDA MEKANİZASYON DURUMUNUN BELİRLENMESİ TEKİN, A. BEHİÇ Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Numan Sungur Temmuz 1998, 58 sayfa Bu araştırmada, Manisa ili Akhisar ilçesi ve köylerinde tütün üretim işletmelerinde uygulanmakta olan mekanizasyon düzeyinin tespiti ve bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırma sonunda tütün tarımının farklı büyüklüklerdeki tarlalarda yapıldığı,0-10 da büyüklükteki tarım alanlarında mekanizasyonun hemen hemen hiç olmadığı, 10-30 da büyüklükteki tarım alanlarında mekanizasyonun en iyi olduğu, 30 da büyüklükteki alandan sonra ise mekanizasyon düzeyinin kabul edilebilir olduğu görülmüştür. Tütün tarımında mekanizasyon uygulamalarının daha çok toprak işleme, dikim ve kurutmada mevcut olduğu görülmüştür. Maliyeti en fazla etkileyen hasat ve dizme işleminde ise mekanizasyonun olmadığı, belirlenmiştir, öte yandan tütün haşatının tamamen el ile yapıldığı gözlenmiştir.VI Yapılan çalışma sonucu bölgede tütün tarımında mekanizasyon seviyesi yeterli olmadığı bunun için özellikle hasatta araştırmaların yoğunlaştırılması ve uygun makinaların dizayn edilmesi gerektiği vurgulanabilir. Böylece tütün tarımında kalite ile birlikte ekonomik üretim sağlanabilecektir. Anahtar Kelimeler : Tütün, Mekanizasyon
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT TO DETERMINE THE LEVEL OF THE MECHANISATION IN TOBACCO FARMING IN AKHİSAR REGION TEKİN, A. BEHİÇ MSc in Agricultural Mechanisation Supervisor : Prof. Dr. Numan Sungur July 1998, 58 pages The purpose of this research was to determine level of mechanisation in tobacco farming in villages of Akhisar region in Manisa. For this purpose, farmers randomly selected were interviewed in this region. As a result of this research it was found that tobacco growing is made in different size (acre) and there is almos not mechanisation from 1 to 10 acre. The level is well (10 to 30) and from 30 acre the level is not bad and not well. It was seen that there is mechanisation in tillage, planting and drying. And zero mechanisation in harvesting which affect cost of growing tobacco very much and is made by hand. The tractors used are low-powered and finished their economic ages.VIII Consequently, the mechanisation in tobacco is not well in zero mechanised harvesting will be made easily and economic with making intensive researches and designing new machine. Key Words : Tobacco, Mechanisation