Yazlık II. ürün olarak sorgum x sudanotu melezinde azot gübresi çeşidi ve veriliş zamanlarının verim ve verim özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 85481
  2. Yazar: ÖZGÜR ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
vm ÖZET YATTIK H. ÜRÜN OLARAK SORGUM X SUDAN OTU MELEZİNDE AZOT GÜBRESİ ÇEŞİDİ ve VERİLİŞ ZAMANLARININ VERİM ve VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ULUSOY, Özgür Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi ; Prof. Dr. HBkmet SOYA Ekim 1998, 33 sayfa Araştırma; 1995 Yaz döneminde Salihli/Manisa'da üretici tarlasında gerçekleştirilmiştir. Denemede; azotlu gübre formları (Üre- Amonyum Sülfat-Amonyum Nitrat) ve veriliş zamanlarının (Tamamı ekimde-l/2'si ekimde-l/2'si 1. biçimden sonra-l/3'ü ekhnde-l/3'ü 1. biçimden sonra- l/3*ü 2. biçimden sonra) etkisi incelenmiştir. Araştırmada Pioneer-988 melez çeşidi ve 15 kg/da N miktarı ele alınmıştır. Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulan denemede parsel boyutları 5m x 2m - 10 m2 olmuştur. - Azotlu gübre foradan ve veriliş zamanlan ele alman tüm karakterlerde (Yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yaprak ve sap oranlan) etkisi olmamıştır. - Gübre Formu x Veriliş Zamanı interaksiyonu yeşil ot ve kuru madde verimlerinde önemli olmuş, en yüksek verimlere Amonyum Nitrat gübresinin 1/3'ü ekimde, l/3"ü 1. biçimden sonra, l/Ç'ünün de 2. biçimden sonra uygulanması durumunda ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sorgum x Sudan Otu, Azotlu Gübre Formları, Gübre Veriliş Zamanı
Özet (Çeviri)
K ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF APPLICATION TIME AND THE TYPE OF NITROGEN FERTILIZER ON THE YIELD AND YIELD CHARACTERISTICS OF SORGUM X SUDANGRASS HYBRID GROWN AS SECOND CROP IN SUMMER ULUSOY, Ozgur MSc in, Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Hikmet SOYA October 1998, 33 pages Research was conducted in a farmers field in Salihli/Manisa during the summer period of 1995.The effect of forms of nitrogen fertilizer (Urea - Ammonium Sulphate - Ammonium Nitrate) an the application times (All in seeding or 1/2 in seeding + 1/2 after first cut or 1/3 in seeding + 1/3 after first cut + 1/3 after second cut) were examined in the experiment designed in split plots with three replications. Pioneer-988 hybrid variety and 15 kg/da of nitrogen were chosen. The plot size were 5m x 2tn = 10 m2 in the experiment designed in split plots with three replications. - The forms of nitrogen fertilizer or aplication times alone were not effective on all characteristics tested (green matter yield, dry matter yield, leaf and stem rations). - The fertilizer form x application time interaction of green matter and dry matter yields were significant, highest yields were achived in the application of ammonium nitrate at the rates of 1/3 in seeding + 1/3 after first cut and 1/3 after second cut. Keywords : Sorgum x Sudan grass, Form(s) of Nitrogen Fertilizer, Time of Fertilizer Application.