Adjoint based aerodynamic shape optimization of a close coupled wing tail configuration
Yakın etkileşimli kanat kuyruk konfigurasyonunun adjoint tabanlı aerodinamik şekil eniyilemesi
- Tez No: 854834
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
SU2 yazılımını temel alıp, Sınıf Şekil Dönüşümü (CST) ve Parametrik Profil (PARSEC) metodolojileri kullanan bir gradyan tabanlı aerodinamik şekil optimizasyon yapısı geliştirilmiştir. Türbülanslı akış ve adjoint çözümleri SU2 yazılım paketi ile hesaplanmıştır. Amaç fonksiyonu için elde edilen yüzey hassasiyetleri, kanat profillerini tanımlayan CST ve PARSEC parametrelerine yansıtılmıştır. Gradyan tabanlı optimizasyon sürecini yönlendirmek için DAKOTA altyapısı kullanılmıştır. Geliştirilen yapı ilk olarak AIAA Aerodinamik Tasarım Optimizasyon Tartışma Grubu (ADODG) optimizasyon test problemlerinde doğrulanmıştır. Sonrasında yakın etkileşimli kanat-kuyruk konfigürasyonu transonik ve süpersonik çoklu tasarım noktalarında trim etkileri de dahil edilerek eniyilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a gradient-based aerodynamic shape optimization framework based on SU2 software, Class Shape Transformation (CST) and PARametric SECtion (PARSEC) methodologies is developed. Turbulent flow and adjoint solutions are computed with the SU2 software suit. The grid sensitivities obtained for the objective function are projected onto the CST and the PARSEC parameters defining the sectional airfoil profiles. The gradient projection is implemented by means of algorithmic differentiation of the python codes developed. The DAKOTA toolbox is employed to drive the gradient-based optimization process. The framework developed is first validated against the well known AIAA Aerodynamic Design Optimization Discussion Group (ADODG) optimization test cases. A close-coupled wing-tail configuration is then multi-point optimized for trim constrained transonic and supersonic drag minimization.