Enformel sektörde emek ve palyatif bakım merkezlerinde ücretli refakatçilik
Labour in the informal sector and paid companionship in palliative care centres
  1. Tez No: 854835
  2. Yazar: İREM DESTİNA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Neoliberal politikalar, sadece ekonomik çıktıları ile değil; bütünleşik bir şekilde yaşamın tüm alanları ve elbette ki sağlık hizmetleri sunumuna ilişkin dönüşümler üzerinde de son derece belirleyicidir. Öncelikle özelleştirme, piyasalaştırma ve serbestleştirmeye bağlı olarak istihdam biçiminin dönüşmesi çalışma yaşamını da enformelleştirmiştir. Hızla artan orta sınıflaşma ve toplumsal yaşlanmanın sürece eklemlenmesi ise bakım ihtiyacının artmasını beraberinde getirmiştir. Gelinen noktada bakıma dönük kurumsal örgütlenmenin neoliberal politikalar çerçevesinde gerçekleştirilmesi, istihdam biçimi, hasta, hasta yakını ve hizmetin sunumu arasında tartışılması gereken bir alanı üretmiştir. Süreç, hızlı bir şekilde palyatif bakım merkezlerinin sayısını arttırırken bakım emeği ise dönüşmüştür. Bu çalışmada aile içinde ücretsiz bir biçimde yürütülen bakım emeğinde yaşanan dönüşümün yabancı bir emek gücü olan ücretli refakatçiyi ortaya çıkartmasına ve palyatif bakıma odaklanılmıştır. Çalışmada enformel sektörün içerisinde yer alan ücretli emeğin iş edinme yöntemi, hizmet üretme süreci, çalışma koşulları, çalışma ortamı ve iş deneyimleri neoliberal politikaların toplumsal yansımaları üzerinden sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies are highly decisive not only in terms of their economic outputs but also in terms of transformations in all areas of life and, of course, in the provision of health services. First of all, the transformation of the form of employment due to privatisation, marketisation and liberalisation has also informalised working life. Rapidly increasing middle classisation and social ageing have led to an increase in the need for care. At this point, the realisation of the institutional organisation for care within the framework of neoliberal policies has produced an area that needs to be discussed between the form of employment, the patient, the patient's relatives and the provision of the service. While the process has rapidly increased the number of palliative care centres, care labour has been transformed. This study focuses on palliative care and how the transformation of unpaid care labour within the family has led to the emergence of a foreign labour force, the paid companion. In the study, the method of obtaining a job, the process of service production, working conditions, working environment and work experiences of paid labour in the informal sector are questioned through the social reflections of neoliberal policies.