Adjoint based aerodynamic shape optimization of a missile engine inlet cover
Adjoınt yöntemi ile füze hava alığı kapağının aerodinamik şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 878389
  2. Yazar: ARDA ÖZUZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, füze motoru hava alığı kapağının aerodinamik şekil optimizasyonunu ele almaktadır. Hava alığı kapağı, füzenin süzülme esnasında gaz türbin motor pallerinin akış etkisiyle dönmesini önlemek için kullanılan bir bileşendir. Gradyan tabanlı aerodinamik şekil optimizasyonu, açık kaynak kodlu SU2 yazılımı kullanılarak ayrık adjoint yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Kapak yüzeyi, Serbest Form Deformasyon kutusu kontrol noktaları aracılığıyla deforme edilmiştir. Tasarım hedefi, süzülme sırasında sürüklenme kuvvetini en aza indirgemek ve hava alığı kapağının menteşe eksenine göre açılma momentini artırmaktır. Tek ve çoklu amaçlı optimizasyon çalışmaları yürütülmüştür. Bulgular detaylı bir şekilde incelenmiş ve optimizasyon sürecinde, çeyrek küre şeklindeki temel tasarıma göre daha üstün aerodinamik performans sağlayan yeni kapak şekilleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the aerodynamic shape optimization of a missile engine inlet cover, a component designed to prevent windmilling on the gas turbine engines during the gliding phase of the missiles. The adjoint-based optimization is conducted with the open-source SU2 software suite. The cover shape is controlled by means of a Free Form Deformation box control points. The design objectives are to minimize the drag and maximize the opening moment of the inlet cover at the same time. Both single and multi-objective optimizations with weight factors are performed. The findings are discussed in detail, and it is shown that the optimization process provides new cover shapes for increased aerodynamic performance compared to the quarter-spherical baseline cover.