Erwinia amylovoro'ya dayanıklı ve hassas armut çeşitlerinde fenolik bileşiklerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 85487
  2. Yazar: YASEMİN EVRENOSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, armutta Erwinia amylovora bakterisinin sebep olduğu ateş yanıklığı hastalığına karşı duyarlı ve dayanıldı olarak belirlenen çeşitlerde dayanıklılık ve fenolik madde içeriği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla Akça, Erkenci Çengici, Kokulu Parsa, Hıdıra adlı duyarlı çeşitler ve Keklik Ayağı, Ekşi Sulu, Kieffer adlı dayanıklı çeşitler kullanılmıştır. Tanen miktarı spektrofotometrik yöntem ile, diğer fenolik bileşikler ise ince tabaka kromatografisi ile tesbit edilmiştir. Analizler sonucunda, duyarlı ve dayanıklı bireyler arasında tanen miktarı bakımından farklılık bulunmamasına karşın, fenolik bileşiklere ilişkin lekelerin dağılımı bakımından farklılık tesbit edilmiştir. Duyarlı Akça armudunda hastalığın görüldüğü yapraklarda, hem tanen miktarı, hem de fenolik bileşiklere ait leke sayısının düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between resistance and phenolic compounds was investigated in the cultivars determinated as susceptible or resistant to fire blight caused by Erwinia amylovora. By this purpose, susceptible cultivars such as Akça, Erkenci Çengici, Kokulu Parsa, Hıdıra and resistant cultivars such as Keklik Ayağı, Ekşi Sulu, Kieffer were tested. Tannins were analysed by spectrofotometric method. The other phenolic compounds were invastigated by thin layer chromatography. As a result of the analysis, altough there was no difference in relation to tannins, some differences were found in the number, intensity and distribution of other phenolic compounds between resistant and susceptible cultivars. İn infected leaves of susceptible Akça cultivar, the amount of tannin and the other phenolic compounds were determinated to be low.