Hazır giyim işletmelerindeki yöneticilerin sosyal sorumluluk projelerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of the managers in ready-to-wear businesses on social responsibility projects
- Tez No: 854896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmeler ekonomik hedeflere ulaşmaya çalışırken sosyal beklentileri de dikkate almalıdır. Sosyal sorumluluk bu beklentilerin karşılanması sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Hazır giyim sektöründe yaşanan yoğun rekabet ortamında sosyal sorumluluk projeleri markaların rakiplerinden farklılaşabilmesi ve satışlarının devamlılığını sağlaması açısından büyük önem kazanmıştır. Sosyal sorumlulukla markalar, sosyal ve çevresel konulara duyarlı üretim yaparken, tüketicilerine değer katmakta, imajlarını ve satışlarını artırmaktadır. Hazır giyim işletmelerinde çalışmakta olan yöneticilerin sosyal sorumluluk projelerine ilişkin bilgi düzeylerinin, görüşlerinin ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanan bu araştırma, betimsel bir araştırmadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 56 soru ve dört bölümden oluşan anket hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren hazır giyim işletmeleri yöneticileri oluşturmaktadır. Örneklemini, olasılığı bilinmeyen örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme ile belirlenen İstanbul'da faaliyet gösteren büyük ve orta ölçekli hazır giyim işletmeleri arasından anketi cevaplamaya gönüllü 70 işletme yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, işletme yöneticilerinin büyük bir kısmının sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi sahibi oldukları, sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgilerini en çok internet/sosyal medya sayesinde edindikleri, sosyal sorumluluk projesi hazırlayan işletmelerin hedef kitle olarak çoğunlukla çocuklar/gençler ve çevre/geri dönüşüm seçmiş olduğu, erkeklere, göçmenlere ve dar gelirlilere sosyal sorumluluk projesi hazırlanmadığı, sosyal sorumluluk projelerinin işletme imajını olumlu yönde etkileyeceğini, sosyal sorumluluk projelerinin hem işletmelere hem de toplumlara katkı sağlayacağını düşündükleri ancak sosyal sorumluluk projelerinin işletmeye maliyet ve zaman kaybı oluşturabileceğini düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While trying to achieve economic goals, businesses should also take social expectations into account. Social responsibility plays an important role in the process of meeting these expectations. In the intense competitive environment in the ready-made clothing industry, social responsibility projects have gained great importance for brands to differentiate themselves from their competitors and ensure the continuity of their sales. With social responsibility, brands add value to their consumers and increase their image and sales while producing products that are sensitive to social and environmental issues. This research, which aims to determine the knowledge levels of those who work in ready-made clothing regarding social responsibility sharing, what is collected and what is collected is a descriptive research. Survey model was used in the research. A survey consisting of 56 questions and four sections was prepared to collect data in the research. The population of the research consists of managers of ready-made clothing businesses operating in Istanbul. The sample consists of 70 business managers who volunteered to answer the survey among large and medium-sized ready-made clothing businesses operating in Istanbul, determined by purposeful sampling, one of the unknown probability sampling methods. As a result of the research, most of the business managers have information about social responsibility projects, they mostly get information about social responsibility projects through the internet/social media, and the businesses that prepare social responsibility projects mostly choose children/youth and environment/recycling as their target audience. It has been determined that no social responsibility projects have been prepared for men, immigrants and low-income people, they think that social responsibility projects will positively affect the image of the business, that social responsibility projects will contribute to both businesses and societies, but they think that social responsibility projects may cause cost and time loss to the business.