Çalışanlara sağlanan faydalar açısından finansal raporların uyum düzeyinin incelenmesi: BIST 100 – FTSE 100 karşılaştırması
Invastigation of the compliance level of financial reports in terms of benefits provided to employees: BIST-100 – FTSE-100 comparison
- Tez No: 854895
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da ve Londra Borsası'nda faaliyet gösteren şirketlerin finansal raporlarının, çalışanlara sağlanan faydalar açısından, dipnot uyum seviyesi ile toplam satış büyüklüğü, yönetim kurulu içerisindeki bağımsız üye sayısı, yönetim kurulu başkanlığı ile genel müdürlük görevlerinin aynı kişi veya farklı kişilerce yerine getirilip getirilmeme hali, dört büyük denetim firmasınca denetlenip denetlenmeme hali ve işletme yaşı değişkenleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırma hipotezleri, her iki endekste yer alan totalde 132 şirketin mali yıl başlangıç ve bitiş tarihleri dikkate alınarak bir yılı kapsayan verilerinin kullanılması suretiyle ve korelasyon analizi yöntemi ile sınanmıştır. Analiz neticesinde; BIST-100 veri seti için, toplam satış büyüklüğünün dipnot uyum seviyesi ile, öte yandan, yönetim kurulu başkanlığı ile genel müdürlük pozisyonlarına ilişkin görev ayrımı değişkeninin yine dipnot uyum seviyesi ile arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu, FTSE-100 veri seti için ise, yönetim kurulu içindeki bağımsız üye sayısının dipnot uyum seviyesi ile negatif yönde istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu ve FTSE-100'de işlem gören şirketlerin çalışanlara sağlanan faydalar standardına ilişkin dipnot uyum seviyesinin, BIST-100'de işlem gören şirketlerin ilgili standarda ilişkin dipnot uyum seviyesinden daha yüksek değere sahip olduğu şeklindeki değerlendirmelere varılmıştır. Ulusal literatürde yeteri düzeyde ilgi görmeyen ve alanda güncel bir çalışmanın bulunmadığı tanımlanmış fayda planlarına ilişkin dipnot açıklamaları konusunun, nicel yöntemler kullanılmak suretiyle ve istatistiksel analizler sonucunda elde edilen verilerinin, gelecekte yürütülecek çalışmalar nezdinde literatüre katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is that the financial reports of the companies operating in Borsa İstanbul and London Stock Exchange, the benefits provided to employees, the total sales size and the total sales size of the footnote, the number of independent members within the board of directors, the chairmanship of the board of directors and the general directorate duties by the same person or different persons Whether or not to be fulfilled is the investigation of the relationship between four major inspection firms and whether it is inspected and the age of operating age variables. Research hypotheses were tested by using the data covering a year by taking into account the starting and end dates of 132 companies in both indexes and by using the correlation analysis method. As a result of the analysis; For BIST-100 Data Set, the total sales size, with the level of footnote harmony, on the other hand, has a significant significant relationship between the footnote compliance level of the task separation of the General Directorate positions of the Board of Directors and the FTSE-100 data set. , the number of independent members within the Board of Directors has a significant significant relationship with the level of footnote harmony with the level of footnotes and the footnote compliance level of the companies traded on the FTSE-100, which is traded to the employees of the FTSE-100, the footnote of the companies traded in the BIST-100. Assessments have been reached that it has a higher value than the level of compliance. It is foreseen that the subject of footnote explanations regarding the benefit plans that have not attracted sufficient attention in the national literature and that there is no current study in the field will contribute to the literature by using quantitative methods and as a result of statistical analysis.