Katılım bankalarının performansına etki eden faktörlerin tespiti: Türkiye ve Bahreyn karşılaştırılması
The identification of factors impacting participation banks' performance: A comparison of Turkey and Bahrain
- Tez No: 854900
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk katılım bankacılığı sektöründe 2018-2022 yılları arasında faaliyet gösteren katılım bankalarının karlılığı üzerinde etkili olan içsel ve dışsal faktörleri panel veri analizi yöntemi ile incelemektir. Bağımlı değişken olarak aktif kârlılığı ve özkaynak kârlılığı olmak üzere iki ayrı model kullanılmıştır. Banka büyüklüğünün yanı sıra finansal oran göstergeleri değişkenleri olan bankaya özgü değişkenler, ve ekonomik dışsal değişkenler kullanılarak toplamda dokuz adet değişken modele dâhil edilmiştir. Çalışmanın sonunda Türk katılım bankacılığı sektöründe kârlılığa etki eden faktörler Bahreyn katılım bankacılığı sektöründe kârlılığa etki eden faktörler ile karşılaştırılmıştır. Panel veri analizi Eviews programı yardımıyla yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır. Panel veri analizi sonucunda Türk katılım bankalarının aktif kârlılığını banka büyüklüğü, likidite oranı, enflasyon oranı ve GSMH büyüme oranının etkilediği; özkaynak kârlılığı değişkenini ise likidite oranı, sermaye yeterlılığı oranı ve GSMH büyüme oranının etkilediği bulunmuştur. Bahreyn katılım bankalarında ise aktif kârlılığını kullandırılan fonların oranı, toplam aktiflerin GSMH'na oranı ve enflasyon oranının etkilediği; özkaynak kârlılığını kullandırılan fonların oranı ve enflasyon oranının da etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Objective of this study is to examine the internal and external determinants influencing the profitability of participation banks within Türkiye's participation banking sector between 2018 and 2022, employing the panel data analysis methodology. The Study employed two distinct models with Return on Assets (ROA) and Return on Equity (ROE) as dependent variables. A total of nine variables, including Bank size, financial ratio indicators (bank-specific variables), and economic external variables, were incorporated within the model. At the Conclusion of the study, the factors influencing the profitability in Turkish Participation Banking sector were compared to those in Bahrain Participation banking sector. The panel data analysis was conducted, and the result was obtained using the EViews Program. In the context of the Turkish Participation Banking sector, the results obtained from panel data analysis indicated that the Return-On-Assets (ROA) was impacted by factors such as bank size, liquidity ratio, inflation rate and GDP growth rate. Additionally, the Return on Equity ROE variable was found to be influenced by liquidity Ratio, Capital Adequacy Ratio and GDP growth rate. In case of Bahrayeyn Banking sector, analysis revealed that Return on Assets ROA was influenced by factors such as the Allocated Funds Ratio, Total ROA to GDP ratio and the inflation rate. Furthermore, ROE exhibited influence from allocated Funds ratio and Inflation rate.