Türkiye'de koronavirüs küresel salgınının müzik endüstrisine etkileri
Coronavirus global outbreak in Turkey effects on the music industry
  1. Tez No: 854901
  2. Yazar: MUSTAFA METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Koronavirüs salgınıyla gayri safi milli hasılalarında (GSMH) hissedilir düşüşler yaşayan ülkeler, düşük maliyetli yüksek getirili alanlara yatırım yaparak GSMH'lerini geliştirmeye çalışmıştır. Son dönemde Dünya'nın en çok izlenen sektörleri arasında yer alan“Yaratıcı Kültür Endüstrileri (YKE)”trilyon dolar ile ifade edilen büyüklüğü, pozitif istihdamı desteklemesi ve düşük maliyetlerle yüksek katma değer sağlaması ile dikkati çekmektedir. Kültür endüstrilerinin Türkiye Ekonomisi'ne katkısı yaklaşık %3'tür. Müzik de, kültür endüstrisinin önemli argümanlarındandır. Dolayısıyla müzik endüstrisinin geliştirilmesi kültür endüstrisini destekler. Koronavirüs salgınının müzik endüstrisine olan etkilerini (olumlu/olumsuz) ifade etmenin yolu, endüstrinin mevcut durumunu analiz etmekten geçer. Bu doğrultuda araştırmada öncelikle kültür ve müzik endüstrilerinin nazarî çerçevesi ifade edilerek, müzik endüstrisinin oligopolistik piyasa yapısına değinilmiştir. Araştırma evrenini Türkiye'deki müzik endüstrisinin tamamı oluştururken, örneklem kümesinde emek ve sermaye tarafı temsilcileri bulunmaktadır. Araştırma modelinde karma yöntem uygulanmıştır. Buna göre nicel yönden tarama modeli, doküman incelemesi ve e-anketler; nitel yönden ise literatür taraması, doküman incelemesi ve sermaye-emek taraflarına yönelik icra edilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi, nicel verilerde ise doküman analizi ile emek-sermaye tarafları için uygulanan e-anket çalışmalarında frekans dağılımı yöntemi (daire, çubuk) kullanılmıştır. Analizi yapılan veriler, alt problemlere uygun olarak bulgular ve yorumlar bölümünde tasnif edilmiştir. 2022 IFPI Türkiye raporuna göre, salgın döneminde azalması beklenen müzik endüstrisi toplam pazar payının önceki yıla göre %55,90 artışla 2020'de 44,9 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği ve dijital müziğe yönelimin arttığı tespit edilmiştir. Salgın döneminde dahi artan toplam pazar payına rağmen emek ve sermaye taraflarındaki mağdur sayısının yüksekliği, oligopolistik yapı nedeniyle az sayıdaki kişi/firma arasında pazar payının paylaşıldığına işaret etmektedir. Araştırmanın son bölümünde, nitel-nicel veriler ışığında sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries that have experienced noticeable declines in their gross national product (GNP) due to the coronavirus epidemic have tried to improve their GNP by investing in low-cost, high-yield areas.“Creative Culture Industries (CCI)”, which has recently been among the most watched sectors in the world, attracts attention with its size expressed in trillion dollars, supporting positive employment and providing high added value with low costs. The contribution of cultural industries to the Turkish Economy is approximately 3%. Music is also one of the important arguments of the culture industry. Therefore, the development of the music industry supports the cultural industry. The way to express the effects (positive/negative) of the coronavirus epidemic on the music industry is to analyze the current situation of the industry. In this regard, in the research, first of all, the theoretical framework of the culture and music industries is expressed and the oligopolistic market structure of the music industry is touched upon. While the research population consists of the entire music industry in Turkey, there are representatives of labor and capital sides in the sample set. Mixed method was applied in the research model. Accordingly, quantitative scanning model, document review and e-surveys; In qualitative terms, data was collected through literature review, document review and semi-structured interview form for capital-labour parties. Content analysis method was used in the analysis of qualitative data, document analysis was used in quantitative data and frequency distribution method (circle, bar) was used in e-survey studies applied for labor and capital parties. The analyzed data were classified in the findings and comments section in accordance with the sub-problems. According to the 2022 IFPI Turkey report, it was determined that the total market share of the music industry, which was expected to decrease during the epidemic period, reached 44.9 million USD in 2020, with an increase of 55.90% compared to the previous year, and the tendency towards digital music increased. Despite the increasing total market share even during the epidemic period, the high number of victims on the labor and capital sides indicates that the market share is shared among a small number of people/companies due to the oligopolistic structure. In the last part of the research, results and recommendations were developed in the light of qualitative and quantitative data.